خرید توافقی زعفران به قیمت روز بازار آغاز شد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، مجید چالاک ظهر امروز در نشست خبری که به‌منظور نحوه حمایت از تولیدکنندگان زعفران در سازمان تعاون روستایی استان برگزارشده بود خرید توافقی زعفران در استان را در جهت حمایت از تولیدکننده و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان عنوان کرد و اظهار داشت: سازمان مرکزی تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی هم‌زمان با آغاز فصل برداشت زعفران به‌منظور ایجاد تعادل در بازار این محصول راهبردی و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان با همکاری بانک کشاورزی محصول زعفران را از روز شنبه باقیمت توافقی بر اساس قیمت روز بازار خریداری می‌کند.

وی با بیان اینکه کمیته‌های خرید توافقی به‌صورت روزانه در استان فعال‌اند و زعفران را بر اساس شرایط روز بازار قیمت‌گذاری و خرید می‌کنند تصریح کرد: کشاورزان همچنین می‌توانند محصول زعفران خود را به‌صورت امانی به سازمان مرکزی تعاون روستایی تحویل دهند تا هر زمان که قیمت در بازار به تعادل رسید محصول خود را تحویل بگیرند و برای فروش در بازار اقدام کنند.

معاون سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی به نوسانات موجود در بازار جهانی زعفران اشاره کرد و افزود: ۹۰ تا ۹۴ درصد سهم بازارهای صادراتی زعفران در جهان به ایران اختصاص دارد و ۱۰ کشور بزرگ اروپایی مهم‌ترین بازارهای صادراتی زعفران ایران می‌باشند که دراین‌بین ۵ کشور اسپانیا، عربستان سعودی، ایتالیا، هند و امارات بیشترین سهم را در صادرات زعفران ایران دارا هستند.

چالاک ابراز کرد: در حال حاضر سازمان تعاون روستایی آمادگی کامل جهت خرید امانی تمامی زعفران از زعفران کاران استان را دارد و تمامی مراکز خرید موظف هستند تمام تولیدات کشاورزان را خریداری نمایند و هیچ‌گونه محدودیتی نسبت به خرید زعفران در استان وجود ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به‌ پیش بینی‌های صورت گرفته و توافقات پیش رو امسال شاهد قیمت‌گذاری خوبی جهت خرید زعفران از زعفران کاران استان باشیم.

معاون سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی ادامه داد: زعفران مهم‌ترین کالا و محصول صادراتی خراسان رضوی است که باید موردتوجه همه‌جانبه مسئولان و دست‌اندرکاران قرار بگیرد تا همچنان قطب اصلی تولید زعفران کشور و دنیا باقی بماند.

چالاک در ادامه با اشاره به خرید توافقی زعفران در سال ۸۶ اظهار داشت: سازمان در سال ۸۶تجربه موفقی برای خرید توافقی زعفران دارد و در آن سال حدود ۲۵ درصد زعفران تولیدی را خریداری و صادر کرد که درنتیجه تأثیر زیادی در ایجاد تعادل و بازار این محصول داشت.

وی افزود: در سال‌های گذشته ۱۲۰ تا ۱۴۰ تن زعفران صادر می‌شد و در سال ۹۳ نیز رکود صادرات ۱۶۰ تنی را تجربه کردیم و در ۵ سال گذشته میزان صادرات به ۱۱۳ تن کاهش یافت بنابراین جهت جلوگیری از تأثیر این روند در میزان تولید زعفران، وزارت جهاد کشاورزی طرح خرید توافقی را اجرا می‌کند.

چالاک همچنین از ایجاد صندوق تعاونی روستایی ایرانیان در جهت ارائه تسهیلات به کشاورزان خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر ۱۳ صندوق تعاونی ایرانیان در استان ایجادشده است و با سرمایه تعاونی‌ها و زیر نظر تعاون روستایی فعالیت می‌کند./

منبع : خبرگزاری فارس – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.