آغاز خرید توافقی زعفران در استانهای خراسان رضوی و جنوبی

حسین صفایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، با اشاره به اینکه فصل برداشت زعفران در این دو استان آغاز شده است افزود: با آغاز فصل برداشت زعفران وزارت جهاد کشاورزی به منظور ایجاد تعادل در بازار این محصول راهبردی و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان سازمان مرکزی تعاون روستایی با همکاری بانک کشاورزی محصول زعفران را با قیمت توافقی براساس قیمت روز بازار خریداری می کنند.

وی گفت: کشاورزان می توانند محصول زعفران خود را بصورت امانی به سازمان مرکزی تعاون روستایی تحویل دهند تا هر زمان که قیمت در بازار به تعادل رسید محصول خود را تحویل بگیرند و برای فروش در بازار اقدام کنند.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: کمیته های خرید توافقی بصورت روزانه در استانهای خراسان رضوی و جنوبی فعال اند و زعفران را براساس شرایط روز بازار قیمت گذاری و خرید می کنند.

صفایی گفت: ۹۰ تا ۹۴ درصد سهم بازارهای صادراتی زعفران به ایران اختصاص دارد در چند سال اخیر سهم ایران از بازار زعفران کاهش نیافته اما خرید و فروش دچار اختلال شده است.

وی افزود: ۱۰ کشور جهان که عمدتا اروپایی هستند مهمترین بازارهای صادراتی زعفران ایران هستند و ۵ کشور امارات، اسپانیا، عربستان سعودی، ایتالیا و هند در بین ۱۰ کشور سهم بیشتری دارند.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: این سازمان در سال ۸۶ تجربه موفقی برای خرید توافقی زعفران دارد و در آن سال حدود ۲۵ درصد زعفران تولیدی را خریداری و صادر کرد که در نتیجه تاثیر زیادی در ایجاد تعادل و بازار این محصول داشت.

صفایی افزود: در سالهای گذشته ۱۲۰ تا ۱۴۰ تن زعفران صادر می شد و در سال ۹۳ نیز رکود صادرات ۱۶۰ تنی را تجربه کردیم اما ۵ سال گذشته میزان صادرات به ۱۱۳ تن کاهش یافت بنابراین برای جلوگیری از تاثیر این روند در روند تولید زعفران وزارت جهاد کشاورزی طرح خرید توافقی را اجرا می کند.

وی درباره شایعاتی مبنی بر بازگرداندن محموله صادراتی زعفران ایران گفت: برداشت زعفران تازه آغاز شده است و هیچگونه مورد و مشکلی در محصول زعفران ایران مبنی بر بالابودن میزان سموم باقی مانده در محصول وجود ندارد و این اطلاعات کذب است.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: پیش بینی می شود امسال ۱۵۰ تن زعفران به بازارهای جهانی صادر شود./
منبع : خبرگزاری صدا وسیما – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۸