آغاز خرید حمایتی زعفران از سوی تعاون روستایی در تربت حیدریه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تعاون روستایی در تربت حیدریه خرید توافقی حمایتی زعفران را آغاز کرده است و این خرید تا پایان آذرماه ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، مدیرکل سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: زعفران کشاورزان با توجه به کیفیت محصول از قیمت پایه ۴۳ میلیون ریال تا سقف ۵۷ میلیون ریال خریداری می شود.
مجید چالاک درباره چگونگی خرید و پرداخت وجه محصول با اشاره به دو نوع خرید امانی و قطعی افزود: در شیوه امانی کشاورز با تحویل محصول ۳۰ درصد مبلغ را نقدا دریافت و محصول به مدت سه ماه در اختیار تعاون روستایی امانت خواهد ماند و در صورتی که در این مدت کشاورز زعفران خود را بتواند به قیمت بالاتر از نرخ تعاون روستایی بفروشد، با پرداخت ۳۰ درصد دریافتی می تواند محصول خود را تحویل گیرد.
او با بیان اینکه در شیوه خرید قطعی نیز ۴۰ درصد قیمت زعفران به کشاورزان پرداخت می شود و بقیه نیز ظرف مدت سه ماه پرداخت خواهد شد، گفت: با همه توان و ظرفیت تلاش خواهیم کرد با تنظیم بازار بتوانیم از افت قیمت و وارد شدن ضرر و زیان به کشاورزان جلوگیری کنیم.
از مجموع ۸۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و از مجموع افزون بر ۵۰ هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه، ۱۲ هزار هکتار معادل ۱۷ درصد ظرفیت استان به کشت زعفران اختصاص دارد.
در سطح استان ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار زعفران کاران تربت حیدریه هستند و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز ۱۷ هزار نفر است که بیش از ۹۰ درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.
اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند که در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.

منبع: واحد مرکزی خبر – ۱۳۹۶/۰۸/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.