آفت دلالی بلای جان طلای سرخ؛ زعفران‌کاران تایباد خواهان حذف واسطه‌‌ها شدند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زعفران‌کاران تایبادی از حضور پررنگ واسطه‌ها گلایه دارند و معتقدند این گروه بازار زعفران شهرستان را دچار اختلال کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تایباد، فصل برداشت زعفران در منطقه تایباد از ابتدای آبان ماه آغاز شد و روایت مشکلات طلای سرخ ایران هر سال به‌گونه‌ای جلوه می‌کند. هر ساله مشکلاتی به‌سراغ زعفران‌کاران می‌آید، یک سال سرمازدگی، یک سال مشکل ارزان‌بودن قیمت زعفران و امسال دلالان، معیشت کشاورزان زعفران‌ کار در شهرستان تایباد را به‌خطر انداخته‌اند.

تایباد با داشتن ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران یکی از مناطق مهم زعفران‌ خیز در استان و حتی در کشور است. به‌‌دلیل بحرانی‌بودن منابع آبی در این شهرستان، اکثر کشاورزان به کشت این محصول کم‌ آب‌ طلب روی آورده‌اند. محصول تولیدی زعفران‌کاران در بازاری که دلالان قیمت‌گذاری می‌کنند تعیین می‌شود که کشاورزان به مشکلاتی برخورده‌اند.

به نام زعفران‌کاران، به کام دلالان

حسینی؛ یکی از زعفران‌کاران تایبادی در گفتگو با خبرنگار تسنیم می‌گوبد: امسال هزینه‌های تمام‌شده برای زعفران‌کاران ۴۰ درصد افزایش یافته و هزینه کارگر در فصل برداشت نسبت به سال گذشته دو برابر شده اما قیمت این محصول به‌دست دلالان از اوایل فصل برداشت به‌شدت پایین آمده است. زعفران‌کاران هم به‌دلیل بدهی به بانک‌ها و بازار مجبور به فروش محصول خود به‌قیمت ناچیز هستند.

وی بیان کرد: بسیاری از زعفران‌کاران زحمتکش منطقه در طول سال برای کاشت محصول زعفران نیاز به پول و نقدینگی دارند و بعضی از دلال‌ها با سوء استفاده از این موضوع، مبالغی به زعفران‌کار می‌دهند و به‌جای مبالغ داده‌شده در فصل برداشت، زعفران از کشاورز می‌گیرند و با این کار عملاً سود زحمات کشاورز به جیب دلال سودجو و پولدار سرازیر می‌شود و سر زعفران‌کار زحمتکش بی‌کلاه می‌ماند.

وی یکی دیگر از مشکلات نگه‌داری این محصول ارزشمند را امنیت آن دانست.

یکی دیگر از زعفران‌کاران تایبادی در گفتگو با خبرنگار تسنیم نیز اظهار کرد: مراحل برداشت زعفران بسیار دشوار است اما سود واقعی نصیب بهره‌‌برداران می‌شود و از طرفی کمبود باران و خشکسالی در این چند سال سبب شده که چاه‌های کشاورزی با کمبود آب مواجه شوند و زعفران‌کاران را با مشکل مواجه کند.

وی با اشاره به اینکه نه افزایش قیمت و نه کاهش قیمت زعفران به‌سود کشاورزان است گفت: افزایش و کاهش قیمت زعفران مناسب نیست چرا که باز هم سود نصیب دلال‌ها می‌شود و قیمت کنونی زعفران چندان تعریفی ندارد.

وی افزود: متأسفانه دلال‌های زعفران سبب شدند سود اصلی این محصول که زحمت اصلی آن را کشاورز می‌کشد به دست او نرسد و اگر مسئولان اقدامی کنند تا دلال‌ها حذف شوند کشاورزان هم دلگرم‌تر به کارشان ادامه می‌دهند و قاچاق زعفران هم رخ نمی‌دهد.

رئیس جهاد کشاورزی تایباد در این باره می‌گوید: با توجه به محدودیت منابع آبی سطح زیر کشت زعفران در تایباد، امسال با ۹۵۰ هکتار افزایش به شش‌هزار و ۲۰۰ هکتار رسید که نسبت به سال زراعی گذشته ۲۰ درصد بیشتر شده و با افزایش سطح زیر کشت این محصول در مجموع طی فصل برداشت حدود ۵۰۰ هزار نفر روز اشتغال ایجاد شده است.

محمد میری افزود: متوسط برداشت زعفران خشک امسال به‌ازای هر هکتار ۴ کیلوگرم بوده که در مجموع حدود ۲۴ تن زعفران خشک تولید و استحصال شده است.

وی مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه زعفران‌کاران را مشکل در بحث قیمت و نوسانات شدید این محصول دانست و گفـت: در راستای حمایت از کشاورزان طی سال گذشته حدود ۱۰ تن زعفران به‌صورت توافقی از کشاورزان این شهرستان توسط مراکز خرید سازمان تعاون روستایی خریداری و ۱۰۰ درصد مطالبات آنها نیز پرداخت شد. امسال هم با توجه به افت قیمت زعفران طی روزهای اخیر مکاتبات و پیگیری‌های لازم از طریق استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد کشاورزی استان و فرمانداری شهرستان با وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای مجدد طرح خرید توافقی این محصول به‌عمل آمده که موضوع به‌صورت ویژه و خاص توسط وزارت‌خانه در دست پیگیری و اقدام است.

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۲۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.