۱۲ هزار کشاورز افغان سال آینده برای کشت زعفران آموزش می بینند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش ایرنا، «لطف الله راشد» روز یکشنبه به رسانه های افغانستان گفت که طرح پنج ساله گسترش تولید، کشت و برداشت زعفران این کشور تهیه شده و در این طرح، علاوه بر توجه به گسترش زمین های زیر کشت زعفران، آموزش کشاورزان نیز پیش بینی شده است.
سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان افزود: سال آینده بیش از ۵۰۰ تن پیاز زعفران در ۳۰ استان، میان زعفران کاران توزیع خواهد شد.
وی افزود: در این سال افزون بر ساخت دو آزمایشگاه بزرگ سنجش کیفیت زعفران در کشور، ۱۰ مرکز فرآوری زعفران نیز در مناطق مختلف کشور ساخته خواهد شد.
سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان گفت که یک هزار قطعه زمین به صورت آزمایشی نیز برای بهره برداری بهینه از محصول زعفران، زیر کشت این محصول قرار خواهد گرفت.
افغانستان در سال ۱۳۹۵ تلاش کرد تا برای زعفران خود بازاریابی کند که با امارات متحده و چین قراردادهایی را برای صادرات زعفران امضا کرده است.
چین وعده داده است که زعفران افغانستان را خریداری و یا به کشورهای جهان صادر خواهد کرد.
براساس آمار وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان، امسال بیش از ۶ تن زعفران در این کشور تولید شده که نسبت به سال گذشته حدود یک تن افزایش نشان می دهد.
کشورهای مختلف جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران نیز از کاشت زعفران در افغانستان حمایت کرده اند و گفته اند که یکی از موثرترین راه های مقابله با کشت خشخاش در این کشور یافتن جایگزینی برای آن خواهد بود و زعفران به دلیل قیمت مناسب در بازارهای جهانی، جایگزین مناسبی برای کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان خواهد بود./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)-مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.