اثر تسهیلات ۱۱ درصدی برای صادرات در گرو سازوکار اجرای آن است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار توسط صندوق توسعه ملی با سود ۱۱ درصد برای صادرکنندگان خبر داد. دیروز مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مصوبه اخیر هیأت امنای صندوق توسعه ملی با حضور رئیس جمهوری که منجر به کاهش سود تسهیلات ریالی برای صادرکنندگان از محل منافع صندوق توسعه ملی تا ۱۱ درصد شد، گفت: رقمی نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به بانک های مختلف بازرگانی ارائه می شود تا به عنوان سرمایه در گردش در بخش صادرات مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته خسروتاج، برخی صادرکنندگان نسبت به بالا بودن نرخ سود تسهیلات اعتراض داشتند، این مسئله در جلسه هیأت امنای صندوق توسعه ملی مطرح شده و تصمیم گرفتند این رقم را به ۱۱ درصد کاهش دهند. حالا ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و از طریق بانک های مختلف به منظور سرمایه در گردش با سود ۱۱ درصد به بخش صادرات اختصاص یافته است تا صادرکنندگان شرایط بهتری داشته باشند. البته که فعالان اقتصادی و صادرکنندگان از نرخ ۱۱ درصدی سود تسهیلات استقبال می کنند اما نسبت به اختصاص ۲ هزارمیلیارد تومان برای میزان صادرات و صادرکنندگان ایرانی به دیده تردید می نگرند.

غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران بیان کرد: تعداد صادرکنندگان ایرانی رقمی حول و حوش ۵۰ هزار نفر است و حداقل در اتاق مشهد بیش از ۵ هزار صادرکننده حضور دارد. بنابراین رقم ۲ هزار میلیارد تومان قرار است به چه تعدادی از صادرکننده و به چه میزان برسد. او ادامه داد: البته نرخ ۱۱ درصد در مقایسه با نرخ ۱۷ و ۱۸ درصدی تسهیلات عادی رقم نسبتا خوب و مطلوبی است. ولی اگر قرار باشد واقعی بررسی شود، انتخابی بین بد و بدتر است. به هرحال در مقایسه با کشورهای دیگر نرخ ۱۱ درصدی نرخ بالایی است و رقابت پذیری را همچنان میسر نمی کند.

میری همچنین تاکید کرد: اما مهم ترین مسئله در این میان سازوکار اجرایی این تسهیلات است. به طور مثال واقعا در نهایت این تسهیلات ۱۱ درصد حساب می شود یا با شیوه کار بانک ها عملا میزان آن به ۱۴ درصد و بیشتر می رسد؟

او همچنین گفت: با توجه به اینکه میزان اختصاص یافته به این تسهیلات در مقایسه با تعداد صادرکنندگان کم است، این موضوع رانت پذیر است و باید بررسی و نظارت شود تا تنها افرادی که ارتباط های بیشتری دارند از این تسهیلات استفاده نکنند.

به هرحال همان طور که گفتم نرخ ۱۱ درصدی سود تسهیلات نسبت به نرخ های ۱۸ درصدی، نرخ وسوسه کننده ای است./

منبع : پایگاه خبری فرصت امروز- مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.