احتمال تمدید خرید توافقی زعفران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه محمدرضا عباسپور، روز شنبه در گفتگو با خبرنگار گفت: قرار است مسوولان ارشد تربت حیدریه ( نماینده مردم در مجلس و فرماندار ) مذاکراتی با وزارت جهاد کشاورزی انجام بدهند که در صورت تایید از سوی مقام عالی وزارت، مدت زمان خرید برای ۱۵ تا ۲۰ روز دیگر تمدید خواهد شد.
وی با بیان اینکه در مدت زمان تعیین شده برای خرید توافقی ۱۴ تن زعفران از کشاورزان خریداری شد، گفت: این در حالی است که امسال با ۳۰ درصد کاهش، از مجموع هشت هزار و ۷۰۰ هکتار سطح زیر کشت، نزدیک به ۲۶ تن زعفران تولید شده است.
تماس های مکرر خبرنگار ایرنا با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زاوه برای اعلام میزان تولید زعفران امسال این شهرستان تا لحظه مخابره خبر بی نتیجه مانده است.
با صدور دستور وزیر جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی کار خرید توافقی حمایتی زعفران از دوم آبان امسال آغاز و تا ۳۰ آذر ماه ادامه داشت.
مدیرکل سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی پیشتر گفته بود: زعفران کشاورزان با توجه به کیفیت محصول از قیمت پایه ۴۳ میلیون ریال تا سقف ۵۷ میلیون ریال خریداری می شود.
مجید چالاک در خصوص چگونگی خرید و پرداخت وجه محصول با اشاره به دو نوع خرید امانی و قطعی اظهار کرد: در شیوه امانی کشاورز با تحویل محصول ۳۰ درصد مبلغ را نقدا دریافت و محصول به مدت سه ماه در اختیار تعاون روستایی امانت خواهد ماند و در صورتی که در این مدت کشاورز زعفران خود را بتواند به قیمت بالاتر از نرخ تعاون روستایی بفروشد، با پرداخت ۳۰ درصد دریافتی می تواند محصول خود را تحویل گیرد.
وی با بیان اینکه در شیوه خرید قطعی نیز ۴۰ درصد قیمت زعفران به کشاورزان پرداخت می شود و مابقی نیز ظرف مدت سه ماه پرداخت خواهد شد، گفت: با تمام توان و ظرفیت تلاش خواهیم کرد با تنظیم بازار بتوانیم از افت قیمت و وارد شدن ضرر و زیان به کشاورزان جلوگیری کنیم.
از مجموع ۸۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و از مجموع افزون بر ۵۰ هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه، ۱۲ هزار هکتار معادل ۱۷ درصد ظرفیت استان به کشت زعفران اختصاص دارد.
در سطح استان ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار به زعفران کاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز ۱۷ هزار نفر است که بالغ بر ۹۰ درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.
اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند که در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.
در حالی که متوسط تولید زعفران در استان چهار کیلوگرم در هر هکتار است، این رقم در شهرستان تربت حیدریه بین ۳.۸ تا ۴.۱ کیلوگرم در هکتار است که در سال تولید ۳۲ تن زعفران خشک را برای این خطه به همراه دارد.
در شهرستان زاوه نیز همین ارقام وجود دارد با این تفاوت که سال ۹۵ بدلیل کاهش نزولات جوی و سرمازدگی میزان برداشت زعفران با ۳۰ درصد کاهش نسبت به سال قبل، به ۲۸ تن رسید، اما به طور کلی متوسط برداشت در این شهرستان ۴۰ تن در سال است./

منبع : خبرگزاری ایرنا- مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.