احتمال کاهش قیمت زعفران تا آخر فصل

نایب‌ رئیس شورای ملی زعفران گفت: هم‌ اکنون حدود یک ماه است که قیمت زعفران در بازار ثبات پیدا کرده و بین ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بسته به نوع آن متفاوت است.

غلامرضا میری با اشاره به اینکه آمار دقیقی از میزان صادرات زعفران در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: گمرک آمارهایی در این زمینه را در اختیار قرار داده که برخی از آنها ناهماهنگی داشته و قرار بر این است که با بازیابی اطلاعات دقیق آنها در دسترس شورای ملی زعفران قرار گیرد تا بتوان با استناد به آنها برنامه ریزی کرد.
وی در توصیف وضعیت کنونی بازار زعفران در داخل کشور، بیان کرد: هم‌اکنون بازار داخلی در رکود قرار داشته اما صادرات مانند قبل کار خود را انجام می‌دهد.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران افزود: آمارها نشان از تولید ۳۱۰ تنی در سال ۹۴ داشته‌اند و با توجه به اینکه گفته می‌شود تاکنون ۵۵ تن صادرات این محصول انجام شده و حدود ۵۰ تن نیز مصرف داخلی است، پیش‌بینی می‌شود که تمام زعفران‌های تولیدشده در سال ۹۴ تا زمان محصول ۹۵ مصرف نشده و در نتیجه کاهش قیمت به وجود بیاید.
میری با تأکید بر اینکه نوسانات یک‌باره قیمت روی صادرات تأثیر بسیار زیادی دارد، خاطر نشان کرد: خریداران زعفران در خارج از کشور به هیچ عنوان به تغییرات بهای کالا روی خوش نشان نمی‌دهند و افزایش و کاهش قیمت بدون برنامه‌ریزی آنها را از خرید منع می‌کند./
منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران (فودنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۲/۲۱