اختراع دستگاه برداشت گل زعفران در دانشگاه بیرجند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، دستگاه برداشت گل زعفران از مزرعه، محصول شرکت دانش بنیان کیان فناور فردای شرق است که توسط دکتر امیرحسن اسعدیان عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند در دانشکده کشاورزی سرایان رونمایی شد.

آقای اسعدیان گفت: این محصول اولین اختراع در جهان است که با وجود وزن کم در هنگام برداشت گل زعفران، هیچ آسیبی به گل وارد نمی کند.
وی با بیان اینکه دستگاه برداشت گل زعفران می تواند در زمین های تسطیح شده، محصول یک ردیف به طول یک متر  را در زمان یک ثانیه برداشت کند، افزود: فراوانی و مقدار محصول برای این دستگاه محدودیتی ایجاد نمی کند و قادر است هر گل زعفرانی با هر ارتفاع و طول برگ را برداشت کند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان کیان فناور فردای شرق با بیان اینکه دستگاه برداشت گل زعفران دارای دو قسمت است، گفت: یک قسمت آن دستگاه برداشت گل زعفران است که دو کیلو گل داخل آن جا می شود و قسمت دیگر موتور علف زن است که نیروی محرکه این دستگاه را تأمین می کند.

وی با بیان اینکه هزینه تمام شده این دستگاه ۵ میلیون تومان است، افزود: موتور علف زن دستگاه یک و نیم میلیون تومان است که کشاورز می تواند در طول سال هم برای برداشت یونجه، علف باغات و برگهای زعفران در پایان فصل برداشت از آن استفاده کند.

بنا به گفته آقای اسعدیان، دستگاه مذکور مجهز به سنسورهای تشخیص است که نه تنها به برگهای زعفران آسیب نمی رساند بلکه به غنچه و تیج های سفید زعفران که در روز آینده برداشت می شوند هم آسیبی وارد نمی کند.
وی، وزن کم ، حمل آسان و سرعت بالای برداشت را از جمله مزایای این دستگاه عنوان کرد و گفت: ساخت این دستگاه ۶ سال طول کشیده که در این مدت نمونه های مختلفی برای بررسی معایب و مزایای آن تولید و ثبت شده است ولی نمونه فعلی، کاملترین آن است که با قابلیت ارائه به بازار ساخته شده است و قرار است سال آینده به تولیدانبوه برسد و به بازار عرضه شود.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما – مورخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.