ادامه بی‌ مهری ها به صادرات طلای سرخ

مانع تعرفه‌ای که چینی‌ها و هندی‌ها برای ورود زعفران ایران به این کشورها، ردیف کرده‌اند، همان مشکلی است که فعالان اقتصادی حوزه زعفران استان به آن اشاره دارند و به اذعان آنان باوجودآنکه ٩٢درصد تولید زعفران جهان دراختیار ایران است، تعرفه بالای صادرات زعفران به چین و هند با جمعیتی در حدود ٣ میلیارد نفر، مانعی برای رسیدن زعفران ایران به نصف جهان شده است. در همین‌ ارتباط فعالان اقتصادی استان معتقدند که مشکل تعرفه همچنان باپرجاست و دولت‌های سابق و فعلی جز قول، هنوز در عمل، اقدامی را انجام نداده‌اند. به‌عنوان‌ نمونه همین چند هفته قبل بود که میری، نایب‌ر‌ئیس شورای ملی زعفران به نامه‌نگاری‌های فعالان حوزه زعفران با وزارت جهاد کشاورزی در دولت سابق و دولت فعلی اشاره کرد و به این موضوع تاکید داشت که «چین و هند درمجموع در حدود ٣ میلیارد جمعیت دارند، علاوه‌ بر‌ آن این ٢ کشور بالاترین مصرف زعفران چه به‌ لحاظ دارویی و مصرف خوراکی در میان دیگر کشورهای دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، با این‌ حال، تعرفه بالای صادراتی، صادرات زعفران به این ٢ کشور را غیرقابل‌ اقتصادی کرده است.» حالا محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی که در رأس هیئتی، پنجشنبه به خراسان‌رضوی سفر داشت، در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی، ایران را کشوری منحصربه‌فرد در اقلیم و تنوع گیاهی برشمرد و اظهار کرد: ایران ظرفیت بسیار بالایی در تولید گیاهان دارویی دارد که می‌توان از آن در راستای ایجاد اشتغالی پایدار برای روستائیان مناطق کم‌آب کشور بهره‌ برد.

خبر استقبال چینی‌ها از زعفران ایران

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه چین به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای مصرف‌کننده در حوزه گیاهان دارویی خواستار خرید گیاهان دارویی از ایران است، گفت: زعفران در برخی کشورها ازجمله چین جزو گیاهان دارویی به‌شمار می‌رود؛ به‌همین‌ سبب بستری بسیار مناسب برای صادرات زعفران است. وزیر جهاد کشاورزی توسعه‌ کشت گیاهان دارویی را راهکاری موثر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور دانست و افزود: اقبال جهانی به مصرف گیاهان دارویی روزبه‌روز گسترش می‌یابد و این فرصت مناسبی برای ایران است که از ظرفیت‌های خود برای تولید این محصولات استفاده کند. وی متذکر شد: بهره‌وری بالا و درآمد مناسب این گیاهان امروز باعث شده بسیاری از دام‌پروران کشور رویکرد نگهداری مرتع برای پرورش دام را به کشت گیاهان دارویی تغییر دهند.

تعرفه بالا؛ مانع صادرات زعفران

اما علی شریعتی‌مقدم، مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران در گفتگو با خبرنگار شهرآرا در ارتباط با اظهارات وزیر جهاد کشاورزی برای صادرات زعفران به چین اظهار کرد: چین و هند دو کشور با مصرف بالای زعفران هستند؛ بااین‌حال در کشور چین، تعرفه بالای صادراتی، صادرات زعفران ایران به این کشور را با مشکل روبه‌رو کرده است. مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران با تاکید بر آنکه به‌هیچ‌عنوان صادرات زغفران ایران با چین با ممنوعیت روبه‌رو نبوده است، ادامه داد: امکان صادرات زعفران ایران به تمام کشورهای جهان وجود دارد؛ اما این کشورهای مقصد هستند که به‌دلیل تعرفه‌های ترجیحی بالا، امکان صادرات زعفران ایران به این کشورها وجود ندارد. وی با اشاره به رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی زعفران اظهار کرد: در پیش‌بینی‌های اولیه برای تولید زعفران، امسال رقم ۳۶۰ تن برآورد شده است که به عبارت دیگر، تولید زعفران در سال جاری ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد خواهد داشت./

منبع : شهرآرا آنلاین – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۸