ارزآوری ۴۹ میلیون دلاری زعفران از ابتدای امسال

غلامرضا میری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: در ۳ ماهه ابتدایی امسال حدود ۳۵ تن زعفران صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته تفاوت آنچنانی نداشته است.

وی با اشاره به وضعیت قیمت زعفران، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون قیمت سیر نزولی داشته و پیش‌بینی می‌شود این روند ادامه داشته باشد.

رئیس اتحایده صادرکنندگان زعفران خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حدود ۶۰ تا ۷۰ تن زعفران از تولید سال گذشته که ۳۱۰ تن بوده صادر شده و مابقی این میزان با احتساب ۲۰ درصد مصرف داخلی در بازار کشور موجود است و از آنجایی که معمولا از مرداد ماه به بعد مشتریان خارجی زعفران اقدام به خرید نمی‌کنند مشتری آنچنانی برای آن وجود ندارد و با توجه به جمیع جوانب گفته شده به نظر می‌رسد سیر قیمت همچنان نزولی باقی بماند.

میری بیان کرد: از ماه پیش رو به بعد تقریبا بازار خرید و فروش زعفران به‌حالت رکود در می‌آید چراکه اکثر خریداران بزرگ منتظر محصول سال جدید هستند که از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به بارش‌هایی که در فصل بهار رخ داده است، اظهار داشت: پیش‌بینی این است که تولیدات امسال زعفران میزان بالاتری داشته و محصول مرغوب‌تری از مزارع برداشت شود./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۰۴/۳۱