۷۰ درصد محصول زعفران شادمهر در سایه “بی‌تدبیری” از بین رفت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، بخش شادمهر یکی از بخش‌های شهرستان مه‌ولات در استان خراسان رضوی است که بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و شامل شهر شادمهر و دهستان مه‌ولات شمالی و ازغند می‌‌شود که ۱۸ روستا را در بر می‌گیرند. اغلب مردم این منطقه کشاورز هستند و با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ علاوه بر کمبود آب، سرمازدگی محصولات کشاورزی به دلیل ورود توده هوای سرد مشکلات کشاورزان را دو چندان کرده اما اقدامی در راستای حمایت از آنان انجام نشده است.

محمدرضا مصباحی رئیس شورای اسلامی بخش شادمهر با اشاره اینکه طرح خاموشی چاه‌ها مشکلات بسیاری برای تهیه آب کشاورزان بوجود آورده است، می‌گوید: کشاورزی مهم‌ترین راه امرار معاش روستاییان بخش شادمهر است که کم آبی و گاه بی‌آبی زندگی را برای مردم سخت کرده، خاموشی بیش از حد چاه‌های عمیق برای مدت زمان طولانی کشاورزی مردم را که اکثراً به کشت زعفران، صیفی‌جات و باغات انار مشغول هستند، با مشکل روبه‌رو کرده است.

وی با بیان اینکه بخش شادمهر در قسمت شمالی شهرستان مه‌ولات قرار داد و محصولات کشاورزی آن با قسمت جنوبی متقاوت است، می‌افزاید: مذاکرات بسیاری با ادارات مربوطه در شهرستان تربت حیدریه انجام دادیم اما می‌گویند که از حیطه اختیارات ما خارج است و باید در سطح استان پیگیری شود.

رئیس شورای اسلامی بخش شادمهر تصریح می‌کند: حمایتی از کشاورزان نمی‌شود؛ در پاییز گذشته و در زمانی که محصول زعفران کشاورزان شادمهر گل داده بود، توده هوای سردی به بخش شادمهر وارد شد و ۷۰ درصد محصول کشاورزان در اثر سرما زدگی از بین رفت.

مصباحی ادامه می‌دهد: به‌طور کلی کم آبی و خسارات وارده از سرما زدگی مهم‌ترین مشکل مردم منطقه ما است که در این راستا طومار نویسی‌ های بسیار انجام دادیم و مشکلات را به اطلاع نماینده مردم در مجلس نیز رساندیم که وامی کم‌ بهره و طولانی مدت برای کشاورزان آسیب دیده در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه کار کشاورزی از پشت میز پیش نمی‌رود، می‌افزاید: مهندسین مربوطه باید در مزارع و باغات حضور یابند و از نزدیک مشکلات را بررسی کنند.

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.