ایران بازارهای جهانی زعفران را از دست می دهد؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

غلامرضا میری، رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران درباره مسایل و مشکلات صادرات به سایت خبری اتاق تهران گفت: در روز ملی صادرات باید مطابق با شعار امسال اقدام و عمل انجام شود. دیگر در بحث صادرات حرف زدن و شعار فایده ندارد.

به گفته میری اگر قرار است صادرات وجود داشته باشد باید از صادرکننده و تولیدکننده حمایت شود. او ادامه داد: تقاضای صادرکنندگان این نیست که دولت به آنها پول بدهد. ما پول نمی خواهیم. مشوق ها صادراتی را پرداخت نکردند اشکال ندارد. مساله ما رسیدگی به صحبت ها و مشکلات است. ایران در حال از دست دادن بازارهای جهانی زعفران است. الان اسپانیا زعفران ایران را می خرد و با تسهیلات ۱/۵ تا ۲ درصد که از بانک هایشان دریافت می کنند، زعفران ایرانی را در بازار جهانی می فروشند. به این ترتیب اسپانیا الان در بازار جهانی رقیب ما شده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران همچنین تاکید: این مشکلات برای صادرات وجود دارد، بعد مسئولان معترض می شوند و می گویند چرا بازار زعفران دنیا دست اسپانیا است. به هرحال هرکس پول و سرمایه داشته باشد می تواند بازار را بدست آورد. اسپانیا هیچ محدودیتی ندارد و به راحتی محصولاتش را صادر می کند. اما صادرکننده ایرانی برای یک سفر به اروپا باید ۵۰ روز در نوبت ویزا باشد. بعد هم مشخص نیست آیا بدهند یا ندهند. به هرحال آنها عضو اتحادیه اروپا هستند و به راحتی در کشورهای اروپایی رفت و آمد می کنند. اما این امکان برای ایرانی ها وجود ندارد. الان اسپانیا در حال مانور روی مشتریان ایران است.

او ادامه داد: الان مشتری برای زعفران ایرانی در جهان وجود دارد، اما آنها تضمین می خواهد که تا پایان سال قیمت زعفران مشخص شده و با قیمت ثابت، به فروش برسد که ما نمی توانیم این تضمین را به آنها بدهیم، در نتیجه آنها هم از ایران خرید نمی کنند و به دنبال صادرکننده ای می روند که از این قبیل مشکلات نداشته باشد.

به گفته میری، در کشور نرخ ارز ثابت نیست و مشخص نیست تا پایان سال قیمت ها همین میزان باشد. البته سال هاست که دچار این مسایل هستیم.

او ادامه داد: الان تسهیلاتی که ما می توانیم از بانک ها بگیریم حدود ۲۰ درصد است. با آن میزان تسهیلات هم حداکثر سه بار می توانیم صادرات داشته باشیم. به همین دلیل هم هزینه ای وام ها زیاد است و اصلا به صرفه نیست. بنابراین با این قبیل مسایل صادرات توسعه پیدا نمی کند و مشتری ها از دست می روند و کسی سراغ صادرکننده ایرانی نمی آید.

این فعال اقتصادی همچنین گفت: البته تمام این مسایل و مشکلات را همه مسئولان می دانند. دولت گذشته که پول داشت و نمی داد و این دولت هم پول ندارد که بدهد. اگر قرار است صادرات رخ دهد و اشتغال زایی ایجاد شود و ماندگاری در بازار جهانی هم باشد، باید دولت ها حمایت کنند. حمایت هم به پول نیست. البته بخشی از مسایل و مشکلات پول است، اما همه مسایل صادرکننده به پول برنمی گردد. اداره های مختلف و سیستم های بروکراتیک در کشور آزاردهنده و زمان کش و فرصت کش است./

منبع : اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی تهران – مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۲۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.