Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استانداردهای بین المللی:

امروزه روند رشد صنعت و تجارت و همچنین تحولات علمی و اجتماعی در جهان به­ گونه ای است که کشورها را بیش از بیش به یکدیگر نزدیک می­ کند و در این راستا، استاندارد بین المللی به جهت ایجاد هماهنگی، سهولت ارتباط در رفع مشکلات فنی تدوین می ­شوند. این استانداردها حاصل توافق نظرات کارشناسان ذیربط کشورهای عضو سازمان بین المللی استاندارد است که البته در ابتدا ممکن است تصور شود که اهداف استانداردهای ملی و منطقه­ ای با استانداردهای بین المللی مشترک باشد. برای تبیین این موضوع باید اشاره کرد که هدف نهایی این استانداردها چنین بیان می­ شود: “توانایی عملکرد در تمام سطوح” و هدف از استاندارد کردن در سطوح قبلی نیز مشابه تعریف ارتقاء فعالیت در مورد انواع استانداردهای جهانی و یا تعمیم استانداردهای بین المللی در زمینه­ های علمی، فناوری و اقتصادی می ­باشد. که این شرکت در سال ۲۰۱۲ موفق به دریافت استانداردهای بین المللی (ISO) شامل ISO 9001:2008 HACCP و ISO 22000:2005 و OHSAS 18001:2001 و ISO 14001:2004 و ISO 10002:2004 گردید.

 • ISO 9001:2008: استاندارد سیستم مدیریت کیفیت

این استاندارد بیان کننده مبانی سیستم مدیریت کیفیت است که در سال های متمادی پس از تدوین آن، با توجه به نیاز سنجی­ ها و بررسی­ های مختلف، دستخوش ویرایش­ های مختلف شده، استانداردهای ISO 2004:2000 و ISO 9001:2000 و ISO 9000:2000 و بالاخره در سال ۲۰۰۸ ویرایش چهارم آن تحت استاندارد ISO 9001:2008 ایجاد شد.

 • مزایای ISO 9001:2008

بر اساس قوانین و قواعد ساکن بر این استاندارد، در صورتی که سازمان یا شرکتی موفق به کسب گواهینامه استاندارد شده، خود به خود از مزایای برقراری این استاندارد بر عملکردهای خود بهره می­ گیرد.

 • برقرای حسن اطمینان در میان مشتریان
 • کنترل و منضبط بر فرآیندهای سازمان
 • ارتقاء روابط درون سازمانی
 • اصلاح خطاها و پیشگیری از آنها
 • افزایش بهره وری از سیستم
 • شناخت مسیرهای ممکن برای بهبود انجام فرآیندها
 • رضایت مشتری و کاهش شکایات و…
 • ISO 22000:2005

این استاندارد به شناسایی بروز مخاطرات در مورد مواد غذایی می­ پردازد و با شناسایی نقاط بحرانی در مورد هر محصول در جهت ایمنی مواد غذایی می­ کوشد. کنترل کافی و مناسب در طول زنجیره غذایی امری ضروری به نظر می ­رسد چرا که در هر مرحله از زنجیره غذایی ممکن است مخاطرات ایمنی غذا رخ دهد. لذا رسیدن به ایمنی غذا بایستی با تـلاش همه گیر طرف های زنجیره غذایی صورت پذیرد.

بکارگیری این نوع استاندارد به سازمانهایی که در رده­ های مختلف زنجیره غذایی قرار دارند کمک می­ کند که بتوانند مخاطرات موجود در سیستم خود را شناسایی و کنترل نمایند.

این استاندارد مجموعه ترکیبی موثری را جهت حصول اطمینان از ایمنی غذا در طـول زنجیره غذایی ایجاد می­ نماید که عناصر کلیدی آنها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه های پیشنهادی و اصول HACCP می ­باشد

 • ISO OHSAS 18001:2007: سیستم مدیریت ایمنی و سلامت حرفه­ ای

استانداردی است که در سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی بکار می­ رود و سازمان را قادر می­ سازد تا خطراتش را کنترل کرده و عملکرد آن را در این قسمت تقویت کند. این استاندارد راهکار سیستماتیکی برای تشخیص خطرات فراهم آورده سپس ریسک مخاطرات را کاهش داده یا کلاٌ از بین می­ برد.

 • ISO 14001:2004 : سیستم مدیریت زیست محیطی

استانداردی که به سازمان شما کمک می­ کند تا خطرات آن­را به عنوان قسمتی از کار روتین تجاری خود شخص، اولویت بندی و مدیریت کند. این استاندارد بیشتر بر اساس استاندارد کیفی ISO 9001 می­ باشد ولی اثرات زیست محیطی را در نظر می­ گیرد.

 • HACCP : کنترل نقاط بحرانی و تحلیل خطرات

این استاندارد یک راهکار سیستماتیک پیشگیرانه در ایمنی غذایی است.

این راهکار خطرات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را به­ عنوان وسیله­ ای برای پیشگیری نسبت به بازرسی محصول نهایی لحاظ می­ کند.

این سیستم مزایای زیادی در سازمان هایی دارد که در زنجیره تأمین غذایی فعالیت می­ کنند و آنها را قادر می­ سازد تا کنترل کلیدی روی پروسه­ های گوناگون و منابع کنسانتره در فعالیت هایی داشته باشند که در تضمین سلامت غذایی امری حیاتی است.

 • گواهینامه بین المللی حلال (نشان حلال)

گواهینامه حلال به عنوان یک گواهینامه معتبر در بین کشورهای اسلامی و حتی کشورهای غیراسلامی شناخته شده می باشد. الزامات و موازین شرعی گواهینامه حلال بعنوان یک استاندارد جهانی تلقی می گردد.

کشورهای اسلامی به منظور ایجاد هماهنگی و یکسان سازی الزامات شرعی در انواع محصولات غذایی توافقی حاصل کردند و صاحبان صنایع غذایی معتبر را تشویق به رعایت الزامات شرعی و اخذ گواهینامه حلال (نشان حلال) کردند. استقبال جامعه مشتریان نیز مزید بر علت شد تا کارخانجات و صنایع تولید مواد غذایی با اشتیاق بیشتری به سوی رعایت و اجرای موازین شرعی در تمامی محصولات غذایی و اخذ گواهینامه حلال (نشان حلال) روی آوردند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.