با فکر ایرانی گلبرگ های طلای سرخ نیز بلا استفاده نماند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش یزد رسا؛ شاید با شنیدن نام گل محمدی اولین چیزی که به ذهن هر فرد ایرانی برسد گلاب باشد. اما در بعضی از مناطق ایران کم و بیش از گل محمدی برای تهیه مربا نیز استفاده می شود. مرباهایی که زینت بخش سفره های ایرانی است.
همین ایده باعث ایجاد جرقه تهیه مربا از گل زعفران شد. زعفران محصولی ارزشمند و کم‌مصرف است که در شهرستان بهاباد یزد به وفور کشت می شود. اما تاکنون از گلبرگ های این محصول استفاده ای نمی شد.
تا اینکه یکی از بانوان بهابادی به این فکر افتاد که می توان از گلبرگ های زعفران هم برای تهیه مربایی خوش طعم استفاده کرد.

محبوبه محمدی، دارای مدرک فوق دیپلم حسابداری در خصوص فعالیت های اقتصادی خود گفت: بنده حدود هفت یا هشت سال است که یک شرکت تعاونی را با برخی دوستان و همشهریان به ثبت رسانده ام و در این شرکت محصولات سنتی نظیر تولید مربا، ترشی، آبلیمو، آبغوره و فرآورده های لبنی تولید می شود.
وی در خصوص تولید مربا از گل زعفران گفت: کاشت زعفران در بهاباد به صورت فصلی انجام شده و در زمان برداشت تارهای قرمز (مادگی) را از گل ها می کشند و گلبرگ های زعفران دور ریخته می شد. تاکنون کسی به فکر استفاده از این گلبرگ نبود.

محمدی افزود: با توجه به خواصی نظیر سازگاری با مزاج گرم، نشاط آوری و خون سازی به فکر این افتادیم که این گل ها را فرآوری کنیم. به همین منظور چند بار به صورت آزمایشی مربای زعفران درست کردیم تا ببینیم اگر مورد پسند مصرف کنندگان است به سراغ تولید انبوه برویم.
وی با اشاره به چندین مورد شکست در این مسیر گفت: مرباها اوایل کیفیت خوبی نداشت ولی دفعات چهارم و پنجم که کیفیت محصول خوب شد به فکر افتادیم تا از این محصول برای استفاده عموم تولید کنیم.
وی با تقدیر از حمایت های سازمان بسیج سازندگی اعلام کرد: فعلاً تولیدمان خیلی زیاد نبوده ولی قرار است در سال آینده با حمایت بسیج سازندگی تولید مربای زعفران را به تولید انبوه برسانیم.
محمدی بیان داشت: مربای زعفران طعم خوبی هم پیدا کرده است. از آنجا که خود گل طعم زعفران کمی دارد، شربت زعفران هم به آن اضافه می کنیم که طعم خیلی خوبی به مربا می دهد.

وی با اشاره به منافع پیش روی تولید این محصول گفت: مهمترین معضل بحث بازاریابی است. باید ببینیم تقاضا هست یا نه، که آن هم اگر تبلیغ درستی شود و تقاضا خوب باشد می توان به تولید انبوه رو آورد.
محمدی با اشاره به رهنمودهای رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی بیان داشت: در مورد فعالیت مشاغل خانگی خیلی کارها می شود انجام داد. چون مردم اکنون از محصولات صنعتی بیزار شده و به محصولات طبیعی و سنتی روی آورده اند. ولی باید حمایت شایسته ای از سوی مسئولین از اینگونه اقدامات صورت بگیرد.
وی در پایان با تاکید بر لزوم تکیه بر تولیدات کشاورزی و بومی گفت: باید کشاورزی را تقویت کنیم تا مشاغل مرتبط با آن افزایش پیدا کند و محصولات با کیفیت ارائه شود./

منبع : پایگاه خبری تحلیلی یزد رسا – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.