اعلام رضایت کشاورزان از عرضه زعفران در بورس کالا

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: بر اساس اطلاعات رسیده به کمیسیون کشاورزی مجلس، زعفرانکاران از عرضه محصول خود در بورس کالا ابراز رضایت کرده اند به طوریکه امسال بیش از سال‌های قبل از تولید و فروش محصولشان سود کسب کرده اند.

سیدعلاءالدین خادم در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، درباره عرضه زعفران در بورس کالا، گفت: قبل از ورود زعفران به بورس این محصول به صورت آزاد خرید و فروش می‌شد و در این بین دلالان و واسطه گران با شکستن قیمت ها، زعفران تولیدی کشاورزان را با قیمتی پایین خریداری کرده و با نرخ بالاتر در بازار آزاد به فروش می‌رساندند.
وی در ادامه افزود: طی ماه‌های اخیر با ورود زعفران در بورس کالا، این محصول با رعایت چهارچوب‌های ملی و بین المللی بازار زعفران را به تعادل رساند و کمرنگ شدن فعالیت دلالان شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بیان کرد: زمانی که زعفران در بورس کالا خرید و فروش می‌شود قیمت‌ها واقعی و شفاف خواهد شد و افراد با اطمینان خاطر از قیمت‌ها اقدام به خرید می‌کنند.

خادم با بیان اینکه معامله زعفران در بورس کالا باعث می‌شود زعفران تولیدی کشور در فضایی شفاف متمرکز شود، گفت: عرضه زعفران در بورس کالا منجر به ساماندهی این بازار در کشور شده و این موضوع به نفع تولیدکنندگان و خریداران شده است.

وی اظهار کرد: براساس اطلاعات رسیده به کمیسیون کشاورزی مجلس، زعفرانکاران از عرضه محصول خود در بورس کالا ابراز رضایت کرده اند به طوریکه امسال بیش از سال‌های قبل از تولید و فروش محصولشان سود کسب کرده اند.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، درخصوص اظهارات اخیر معاون وزیر جهادکشاورزی مبنی بر بین المللی شدن معاملات زعفران در بورس کالا، خاطر نشان کرد: معاملات زعفران سال‌ها درکشور بر مبنای خام فروشی بوده است و به دلیل عرضه فله‌ای زعفران و عدم یکپارچگی و حضور واسطه ها، هیچ گاه نتوانستیم به جایگاه واقعی خود در بازار جهانی برسیم. اما عرضه این محصول در بورس کالا می‌تواند نه تنها جلوی خام فروشی و فله‌ای این محصول را بگیرد بلکه نام و برند ایرانی را در دنیا ارتقا بخشد.

منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۷