موزه زعفران در تربت حیدریه افتتاح می‌شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: هدف از افتتاح موزه زعفران، آشنایی گردشگران داخلی و خارجی با مراحل مختلف تهیه زعفران است.

علی محمدی در گفتگو با خبرنگار ایسنا،  اظهار کرد: شهرستان تربت‌حیدریه قطب تولید زعفران در جهان است و گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، انتظار دارند که با مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران و نیز محصولات و خواص درمانی حاصل از آن آشنا شوند و چون گردشگران خارج از فصل برداشت حضور دارند جهت آشنایی آن‌ها با زعفران، اقدام به ایجاد این موزه شد.

وی ادامه داد: برای افتتاح موزه زعفران هماهنگی‌های لازم با مسئولین شهرستان تربت‌حیدریه و افرادی که در این امر مسولیتی دارند انجام شد و احتمالا در مجموعه قطب‌الدین حیدر در یکی از بناهای تاریخی، موزه زعفران را برای گردشگران داخلی و خارجی به نمایش خواهیم گذاشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت‌حیدریه عنوان کرد: در این موزه علاوه بر مراحل کاشت، داشت و برداشت، فرآورده‌های حاصل از زعفران مانند غذاهایی که با آن طبخ می‌شود، آداب و رسوم و سننی که مربوط به زعفران است، در قالب ماکت و به صورت تابلو و تصویری برای گردشگران به نمایش گذاشته می‌شود.

وی با بیان اینکه موزه زعفران به صورت دائمی است و در این زمینه اقدامات اولیه انجام شده و سعی می‌کنیم در زمان برداشت زعفران این موزه افتتاح شود، تصریح کرد: در کنار موزه زعفران، موزه مردم‌شناسی هم وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از آن هم بازدید داشته باشند.

محمدی خاطرنشان کرد: از طریق آژانس‌های گردشگری هماهنگی‌هایی انجام شد که در ایام فصل برداشت تورهای گردشگری به صورت تخصصی حضور داشته باشند و همه مراحل از جمله برداشت، طریقه چیدن و پاک کردن گل‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و در این زمینه کارگاه آموزشی هم برای تورهای گردشگری برگزار کردیم تا مراحل برداشت، چیدن و پاک کردن گل‌ها را آموزش ببینند.

وی در خصوص بازه زمانی کاشت، داشت و برداشت زعفران که از اوایل آبان آغاز و تا اواسط آذر ماه سال جاری ادامه خواهد داشت، اضافه کرد: چیدن گل‌های زعفران قبل از طلوع خورشید آغاز و تا ساعت ۹ الی ۱۰ صبح به پایان می‌رسد و تورهای گردشگری باید شب قبل از چیدن گل‌ها حضور داشته باشند تا قبل از طلوع خورشید مراحل برداشت را از نزدیک مشاهده کنند.

وی در خصوص ثبت ملی و جهانی زعفران، اظهار کرد: ما برای ثبت ملی زعفران از سوی یونسکو پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم و قصد داریم تا آیین و رسوم مرتبط با زعفران، طریقه پاک کردن گل، کاشت، داشت برداشت و… را به ثبت ملی برسانیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت حیدریه عنوان کرد: در این زمینه ثبت ملی نشانه جفرافیایی زعفران از طریق اداره صنعت، معدن و تجارت انجام شد اما در حوزه میراث فرهنگی در حال پیگیری هستیم تا فرهنگ‌های مرتبط با زعفران را برای ثبت ملی و بعد از آن‌‌‌‌‌ جهانی برسانیم و در حال حاضر مشغول جمع‌آوری مستندات از مراحل تهیه زعفران هستیم تا این اتفاق محقق شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا – مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.