افزایش ۲/۵ برابری کشت زعفران در ساری

مدیر جهاد کشاورزی ساری، در حال حاضر ۸۰ هزار متر مربع از اراضی شیبدار و کم بازده این شهرستان به کشت زعفران اختصاص یافت که نسبت به سال قبل ۲/۵ برابری افزایش داشت.

رضا پور فلاح با اشاره به لزوم آموزش بهره برداران و مهارت افزایی کشاورزان، از توانمندسازی ۹۰ بهره بردار ساروی برای کشت و پرورش گیاه دارویی زعفران در ده ماه امسال خبر داد.

وی با بیان اینکه در دهه های اخیر تغییرات آب و هوایی منجر به ترویج کاشت گیاهان خاصی شد که نیاز آبی کمتری داشته و به این دلیل کشت گیاهان دارویی در دستور کار تولیدات کشاورزی قرار دارد، اظهار کرد: در حال حاضر ۸۰ هزار متر مربع از اراضی شیبدار و کم بازده شهرستان ساری به کشت زعفران اختصاص یافت که نسبت به سال قبل افزایش ۲/۵ برابری داشت.

پور فلاح افزود: با توجه به تغییرات الگوی کشت و نیاز آبی کم این محصول، به عنوان الگوی اولویت دار گیاهان دارویی برای توسعه کشت و تولید معرفی شده و با برگزاری کلاس‌های آموزشی و ارائه مشاوره‌های فنی از کشاورزان حمایت می شود.

این مسئول عدم برداشت مطلوب زعفران را ناشی از اطلاعات ناکافی در رابطه با کاشت علمی زعفران دانست و راهکار افزایش بهره وری در کاشت زعفران را بالا بردن سطح اطلاعات و دانش کشاورزان عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی ساری بر عدم استفاده از سموم شیمیایی و جایگزینی آن با کود‌های بیولوژیک، بالا بردن سطح علمی کشاورزان و کشت حتی در سطوح بسیار کوچک به عنوان برنامه‌های توسعه کشت گیاهان دارویی تاکید کرد.

منبع : خبرگزاری آریا – مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۹