سطح زیر کشت زعفران در استان کرمانشاه ۱۳ هکتار افزایش یافت

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: سطح زیر کشت زعفران در استان کرمانشاه با ۱۳ هکتار افزایش به ۱۰۵ هکتار رسید.

رضا زارعی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، امکان تهیه پیاز زعفران برای ۳۰۰ تن در استان وجود دارد اظهار داشت: محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و دو میلیارد تومان اعتبار برای این اقدام تخصیص یافته که به صورت یارانه مستقیم پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت زعفران در سال گذشته ۹۲ هکتار بوده است عنوان کرد: در سال گذشته ۳۵۰ کیلو زعفران در استان تولید شد که هر گرم به قیمت ۱۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری شد.

زارعی با اشاره به اینکه هر هکتار سطح زیر کشت زعفران نیازمند ۱۶ تا ۲۰ میلیون تومان پیاز است گفت: نصف این پیاز مورد نیاز از طریق یارانه مستقیم از طرف جهاد کشاورزی تهیه می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه درباره اقدامات انجام شده به منظور تشویق کشاورزان به کشت زعفران افزود: به هر هکتار سطح زیر کشت زعفران ۲۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد و کشاورزان باید بین این تسهیلات و یارانه پیاز زعفران یک مورد را انتخاب کنند.

وی زمان کشت و برداشت زعفران را از اواخر مهر ماه اعلام کرد و گفت: این محصول در ۱۲ شهرستان از جمله کرمانشاه، صحنه، سنقر و کلیایی و دالاهو قابلیت کشت دارد و محدودیت کشت با توجه به شرایط نامساعد جوی در شهرستان‌های سرپل‌ذهاب و قصرشیرین است.

زارعی با بیان اینکه زعفران محصولی اقتصادی برای کشاورزان محسوب می‌شود عنوان کرد: زعفران محصولی کم‌آب‌بر با اشتغالزایی بالا است که طی ۷ تا ۹ سال قابل بهره‌برداری است و نیازی به فناوری پیچیده، ماشین‌ آلات سنگین و انبار ندارد.

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۱