افزایش صادرات “زعفران افغانستان”

سخنگوی والی هرات گفت: زعفران افغانستان راه خود را در بازارهای جهانی پیدا کرده و به تازگی یک شرکت آمریکایی تمایل به فروش این محصول در آمریکا را اعلام کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات با اشاره به کاشت زعفران در هرات گفت: پس از وارد شدن زعفران هرات به بازارهای داخلی و پس از آن به بازارهای خارجی و تایید آن از سوی کشورهای خریدار حال این گیاه با ارزش نیز توجه خریداران زیادی را در جهان به خود جلب کرده است.

وی افزود: به تازگی یک شرکت آمریکایی اعلام کرده سالانه چندین تن از زعفران مرغوب هرات را خریده و در تمام شهرهای امریکا به فروش می رساند.

وی بیان داشت: در حال حاضر زعفران هرات نیز به کشورهای هند، چین، عربستان و چند کشور دیگر عربی نیز صادر می‌شود.

از سوی دیگر بشیر احمد احمدی معاون اداره کشاورزی هرات با ابراز امیدواری از صادرات زعفران هرات به کشورهای خارجی گفت: صادرات زعفران با کشورهای خارجی در کنار افزایش فروش آن این مزیت را دارد که زعفران افغانستان با نام و خود این کشور صادر خواهد شد.

وی تاکید کرد: وزارت کشاورزی باید برای رشد هرچه بیشتر زعفران و فروش آن در بازارهای جهانی با ارم افغانستان تلاش کند و از سوی دیگر جلوی فروش قاچاقی این گیاه با ارزش را از سوی برخی از افراد بگیرند و از واردات زعفران بی کیفیت نیز به هرات جلوگیری کنند.

هرات بزرگ ترین تولید کننده زعفران در افغانستان است که بیش از ۹۰ درصد زعفران کشور در این ولایت تولید می شود.

منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۳۰