افزایش غیر منطقی قیمت زعفران در بازار

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: طی پنج روز گذشته با افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی زعفران روبه‌رو بوده‌ایم که این میزان افزایش غیرمنطقی است.

غلامرضا میری  ضمن انتقاد شدید از وضعیتی که دلالان در بازار زعفران به وجود آورده‌اند، اظهار کرد: صادرات زعفران به شدت دچار نوسان است و وضعیت موجود برای این محصول ملی اصلا مطلوب نیست.
وی با بیان اینکه تمامی صادرکنندگان امکان کار در شرایط فعلی را ندارند، گفت: در شرایطی که هنوز یک ماه از برداشت محصول نگذشته و طبق اظهار کشاورزان محصول برداشت شده در سال جاری بسیار بیشتر از سال گذشته است، افزایش قیمت بسیار غیر منطقی است.
میری افزود: در حال حاضر بازار اروپا به دلیل تعطیلات کریسمس تعطیل است و در نتیجه صادرات نیز کاهش یافته در این شرایط براساس هیچ منطقی افزایش یک و نیم میلیون تومانی زعفران طی پنج روز توجیه‌پذیر نیست.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی، زعفران را یک محصول ملی با ارز‌آوری بالا دانست و تصریح کرد: زعفران محصول استراتژیک خراسان رضوی است و در بعضی از نقاط استان از جمله جنوب خراسان تنها راه امرار معاش مردم است، اما با وجود این شرایط هیچ‌کس به فکر بهبود وضعیت بازار این محصول نبوده و همچنان دلالان تعیین کننده قیمت هستند.
وی با بیان اینکه اگر نوسان بازار به همین ترتیب ادامه پیدا کند صادرات کاهش خواهد یافت، عنوان کرد: در این شرایط قطعا با افزایش قاچاق زعفران مواجه خواهیم بود.
میری با بیان اینکه زعفران توسط افرادی از کشاورزان خریداری می‌شود، افزود: اما این زعفران به بازار وارد نمی‌شود و فقط با هدف افزایش قیمت توسط دلالان انبار می‌شود.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی در ادامه در خصوص آمار صادرات زعفران، خاطرنشان کرد: آخرین آماری که از کمرگ به اتحادیه داده شده مربوط به شهریور ماه است، آمار مهرماه را نیز دریافت کرده‌ایم اما درست نیست. بارها به صورت کتبی و حضوری در خصوص ارائه آمار از گمرک درخواست کردیم، اما هنوز هیچ جوابی به ما ندادند./
منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *