کشت زعفران در خراسان شمالی ۵۶۳ هکتار افزایش یافت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سطح زیر کشت زعفران در اراضی کشاورزی استان ۵۶۳ هکتار افزایش یافت و به بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار رسید.

محمد علی شریکیان دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا نیاز کم این محصول به آب و درآمدزایی و توسعه اقتصادی را از جمله دلایل استقبال کشاورزان از کشت کلزا عنوان کرد.
وی اظهار کرد: کشت این محصول موجب ایجاد اشتغال شده و ظرفیتی بسیار ارزشمند برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون توسعه این محصول در حد بررسی سازگاری است گفت: با توجه به کم آب طلب بودن زعفران، این گیاه یکی از گونه های امیدبخش برای توسعه کشاورزی در استان خراسان شمالی است.
شریکیان با بیان اینکه اقلیم متفاوت و شرایط آب و هوایی مناسب تولید انواع و اقسام محصولات کشاورزی سردسیری، نیمه گرمسیری و گرمسیری را در این استان مهیا ساخته است گفت: همچنین ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی به دلایل گوناگون می تواند اهمیت و نقش بسزای در توسعه فعالیت های کشاورزی و سرمایه گذاری داشته باشد.
تا پایان سال ۹۵ سطح کشت مزارع زعفران در استان خراسان شمالی دو هزار و ۱۹۰ هکتار (۳/۱ درصد) کل سطح باغ های استان بود که از این سطح یک هزار و ۴۲۲ هکتار بارور و ۷۶۸ هکتار غیر بارور با تولید ۸/۸ تن در سال است.
شهرستان فاروج از نظر سطح کشت زعفران و تولید رتبه اول استان و شهرستان های اسفراین و شیروان به ترتیب در جایگاه بعدی قرار دارند.
زمان برداشت زعفران در مناطق مختلف استان از اواخر مهرماه آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.