انتقاد نماینده تربت حیدریه از عملکرد شورای ملی زعفران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تربت حیدریه- ایرنا- نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد شورای ملی زعفران در مشهد، که توسط عده ای خاص اداره می شود ، مورد قبول نیست.

به گزارش ایرنا سعید باستانی چهارشنبه شب در آیین پایانی دومین جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه گفت: ما تصمیمات شورایی را قبول داریم که کشاورزان و بازرگانان این منطقه، به عنوان بزرگترین قطب تولید کننده زعفران ایران، نیز در تصمیم گیری ها دخیل باشند.
وی افزود: اکنون شهرستان های زاوه و تربت حیدریه، به عنوان پایتخت زعفران ایران، در زمین مشهدی ها بازی می کنند و هیچ چیزی هم عایدشان نمی شود.
نماینده تربت حیدریه همچنین از عملیاتی نشدن طرح جامع ملی زعفران نیز انتقاد کرد و گفت: هر چند این طرح در مجالس قبلی به تصویب رسیده اما هنوز برای اجرایی شدن آن اعتباری منظور نشده است.
طرح ملی جامع زعفران از سال ۱۳۹۰ بین دولت و مجلس رد و بدل می شود که بر اساس آن بنا بود صندوق توسعه زعفران با مشارکت بخش خصوصی و دولتی، در خطه خراسان راه اندازی شود اما به علت کوتاهی بخش خصوصی در تامین آورده خود و از سویی منابع محدود دولت و عدم تامین سهم دولت، همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: متاسفانه در سال های اخیر به کشاورزی به عنوان یک موضوع غیراقتصادی نگاه شده و لذا شاهد بحران سرمایه گذاری در این بخش شده ایم.
مجتبی مزروعی افزود: این در حالی است که ایجاد تحول در بخش کشاورزی، نیازمند نگاه دانش محور است که هر چند در سال های اخیر اقدامات خوبی در این مسیر صورت گرفته، اما هنوز کافی نیست.
وی گفت: امسال سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی محصول زعفران مامور شده و از شنبه آینده آنرا با قیمت هر کیلوگرم ۵۰ میلیون ریال خریداری می کند.
وی افزود: البته قیمت زعفران تابعی از متغیرهای جهانی است اما ما در هر شرایطی تنها به سود کشاورزان فکر می کنیم.
مزروعی در خصوص طرح جامع ملی زعفران نیز گفت: طرح در قالب یک برنامه پنج ساله باید عملیاتی شود که اعتبار مورد نیاز برای آن ۲۵۰۰ میلیارد ریال است که تاکنون هیچ رقمی به آن تخصیص نیافته است.
وی در مورد بورس و برند زعفران که همچنان بر زمین مانده، نیز گفت: عادت کرده ایم که تنها از دولت متوقع باشیم و حال آنکه کسانی که زعفران را تولید کرده و در بسته بندی، فرآوری و صادرات آن دخیل هستند باید نیازهای حیاتی این کالا را برطرف کنند.
مزروعی در خصوص تاثیر شرایط پسابرجام و توسعه روابط بین الملل در حوزه زعفران گفت: برای نخستین بار در استان بعد از شرایط تحریم، یک شرکت فراوری زعفران مشغول مذاکره و صادرات به طرف های تجاری خود در آمریکا است و در نمایشگاه ۲ هفته قبل صنایع غذایی فرانسه نیز شرکت های ایرانی موفق به عقد قراردادهای مناسبی با طرف های اروپایی شدند.
دومین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه با حضور یکصد عکاس از سرتاسر کشور از ۹ تا ۱۲ آبان، به میزبانی تربت حیدریه و زاوه برگزار شد./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.