اوضاع وخیم زعفران ایرانی و بی تفاوتی مسئولان!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در حالی هنوز گمرک آماری در خصوص صادرات زعفران اعلام نکرده است، که مسئولان ذیربط نسبت به کاهش قیمت زعفران و صادرات آن ابراز نگرانی کرده اند.

از یک سو قاچاق پیاز زعفران و از سوی دیگر صادرات فله ای آن ضربه محکمی را به صنعت کشت زعفران ایران وارد می‌سازد که البته این روزها این موضوع در حال تبدیل شدن به یک مسئله بحرانی است اما مسئولان هنوز این مسئله را جدی نمی‌گیرند. با این وجود، هنوز گمرک هیچ آماری در خصوص صادرات زعفران اعلام نکرده است، این اتفاق موضوع را پیچیده تر می‌کند زیرا اگر آماری در خصوص صادرات زعفران مطرح نشود میزان قاچاق این محصول نیز نامشخص خواهد ماند.

اخیرا غلامرضا میری نائب رئیس شورای ملی زعفران از کاهش ۶ درصدی نرخ زعفران در بازار خبر داده و گفته است: در حال حاضر حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و حداکثر ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

به گفته او از جمله دلایل کاهش نرخ زعفران در بازار این است که برخی افراد برای به دست آوردن سودهای هنگفت اقدام به خریداری زعفران و دپو آن در انبارها کردند که با نزدیک شدن به فصل برداشت اقدام به عرضه محصولات خود در بازار نمودند که در نهایت این امر روند کاهشی قیمت را به همراه داشت.

این روزها علاوه بر کاهش مصرف داخلی و صادرات این محصول نیز با روند کاهشی مواجه شده است، البته نائب رئیس شورای ملی زعفران در خصوص آخرین وضعیت صادرات می‌گوید: با وجود آنکه گمرک آماری در زمینه صادرات محصول اعلام نکرده است، اما برآورد می شود که روند صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه کاهش است.

اما در حالی ایران بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند که سهم آن در تجارت جهانی چندان چشمگیر به نظر نمی‌رسد و این روزها بیش از پیش کمرنگ شدن ایران در صادرات طلای سرخ به چشم می‌خورد. به طوریکه در حال حاضر سایر کشورهای زعفران کشور ما را با بسته بندی‌های پر زرق و برق و به اسم خود صادر می‌کند. این یکی از اتفاقاتی است که به دنبال صادرات فله ای زعفران از ایران به اقسان نقاط کشور رخ می‌دهد.

اکنون سال‌هاست که طلای سرخ به صورت قانونی و غیر قانونی از مرزهای کشور خارج می شود و همین امر موجب شده است آمار تولید این محصول در کشورهای همسایه مثل افغانستان افزایش پیدا کند و افغانستان که پیاز زعفران را به عنوان هدیه از ایران دریافت کرد ۳ سال پیاپی جایزه باکیفیت ترین زعفران جهان را به دست آورده است.

البته به گفته مسئولان امروز تنها افغانستان رقیب زعفران ایرانی نیست و بسیاری از کشورهای شمالی ایران از جمله روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان و … به رقیب زعفران ایرانی تبدیل شده‌ اند که در کنار چین، تهدیدهای جدیدی برای این محصول ارزآور ایرانی محسوب می‌شوند و از آن جا که بحران آب و کم‌ آبی در کره زمین به ویژه منطقه خاورمیانه و همسایگان ایران بروز و ظهور پیدا کرده است، همه کشاورزان به دنبال تولید محصولی هستند که نیاز آبی کمتری داشته باشد و بتوانند از آن درآمد بیشتری کسب کنند.

چندی پیش علی حسینی، نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زرشک و زعفران خراسان جنوبی، گفت: قاچاق زعفران غارت میراث سه هزار ساله ایران است که همه چشمان شان را بسته‌‌اند و شاهدیم که قدمت و تاریخ ما و آن چه که با فرهنگ کم‌ آبی کشاورزان به دست آورده‌ اند، از ایران خارج می‌شود و تنها کاری که امروز می‌کنیم افسوس خوردن است و کسی نیست جلوی این غارت را بگیرد.

در این میان، کارشناسان بارها به به مسئولان ذیربط برای جلوگیری از قاچاق این محصول هشدار جدی دادند اما مسئولان همچنان به این مساله بی تفاوت هستند!

متاسفانه حالا، بازار زعفران نیز همچون جایگاه آن در حال رکود است و از آنجایی که هنوز گمرک آمار صادرات را به بهانه ‌های مختلفی همچون اشکال در سامانه اعلام نکرده است این مسئله اعتراض برخی از مسئولان را در پی داشته زیرا این مسئله موجب می‌شود که برنامه ریزی صحیح صادراتی صورت نگیرد. گفتنی است که آخرین آمار صادرات مربوط به آذر ماه است و انتظار می‌رود هر چه سریع تر گمرک این آمار را اعلام کند. سال گذشته صادرات زعفران ۱۱۳ تن بود اما مسئولان از ابتدای سال جاری پیش‌بینی کردند که صادرات نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته باشد./

منبع : روزنامه نصف جهان – مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۳۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.