ایجاد مزارع تمام مکانیزه زعفران در کشور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی: در حوزه کاشت، داشت و برداشت مکانیزاسیون زعفران ضعف وجود دارد، اما سال آینده مزارع الگویی تمام مکانیزه در کشور راه‌اندازی می‌شود.

پیمان یوسفی‌ آذر با بیان اینکه در حوزه رتبه بندی و بسته‌ بندی زعفران پیشرفت چشمگیری ایجاد شده است، گفت: دستگاه تمام مکانیزه جداسازی کلاله از گلبرگ و خشک کردن زعفران در کشور ساخته شده و سال آینده با حمایت وزارت جهاد کشاورزی تولید انبوه دستگاه تمام مکانیزه زعفران تجاری‌ سازی می‌شود.

وی افزود: همچنین جداسازی کلاله زعفران بدون دخالت دست و کاهش بار میکروبی از ویژگی‌های این دستگاه و انقلابی بزرگ در این بخش است.

یوسفی آذر در دومین نشست کار گروه ملی زعفران با حضور اعضاء تمامی نهادهای شورای ملی زعفران، متخصصان، صادرکنندگان، تولیدکنندگان، شرکت‌های بزرگ، کشاورزان و همه ذی‌نفعان حوزه در سطح ملی، در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت : صادرات گیاهان دارویی تا پنج سال آینده ۳/۵ میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.

وی افزود: زعفران گیاه ملی ایرانیان است و سهم صادرات زعفران از هدف گذاری صادرات گیاهان دارویی تا چهار سال آینده ۲/۵ میلیارد دلار، سهم صادراتی گل‌ محمدی ۵۰۰ میلیون دلار و سهم صادراتی مابقی گیاهان دارویی ۵۰۰ میلیون دلار است.

وی بیان کرد: با ابتکار و دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی طی دو ماه گذشته ۶۰ تن زعفران به‌صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده و خرید توافقی زعفران تا ۱۵ دی‌ ماه تمدید می‌شود. مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هر کیلوگرم زعفران درجه یک نگین پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خریداری شده است، ادامه داد: قیمت خرید توافقی زعفران از بازار کمی بیشتر است، چرا که با اطلاعات موجود روی بسته زعفران، خریداران می‌توانند از مکان و زمان تولید، نام تولیدکننده، درجه کیفی، اطلاعات آزمایشگاه و میزان مواد مؤثره زعفران مطلع شوند. یوسفی‌ آذر با بیان اینکه بعد از ۱۲ سال خرید توافقی زعفران انجام شد، اظهار کرد: خرید توافقی زعفران مانع افت قیمت این محصول در بازار شده و همچنین بهترین استاندارد دنیا با کمک سازمان تعاون روستایی در محصول زعفران اعمال شده است.

وی با اشاره به اینکه سومین نشست کار گروه زعفران برای تدوین استراتژی‌های حوزه صادرات زعفران این هفته در مشهد مقدس برگزار می‌شود، یادآور شد: با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی و نشان‌ سنجی‌هایی که از بازار جهانی انجام‌ شده، زعفران ایران در بازار بین‌المللی از خواب بیدار می‌شود و این روند به متحول شدن اقتصاد کشور منجر خواهد شد.

منبع : روزنامه جام جم – مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.