کمیته ملی زعفران در “افغانستان” ایجاد می‌شود

به گزارش ایانا، لطف‌الله راشد سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان از ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت زعفران دراین کشورخبر داد و افزود: در تلاش هستیم تا ۵ سال آینده میزان تولید زعفران را از ۳,۴ تن به ۱۴ تن افزایش دهیم.

راشد با اشاره به اینکه مطابق با برنامه وزارت کشاورزی در سال جاری زعفران در ۳۴ ولایت افغانستان کشت می‌شود، تصریح کرد: در سال جاری تمام ولایت‌های کشور تحت پوشش کشت زغفران قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان از کشت زغفران در تمام ولایت‌های افغانستان خبر داد و گفت: در سال جاری ۲۸۰ تن پیاز زعفران برای کشاورزان توزیع شده است.

وی گفت: ۵۰ تن پیاز زعفران از سوی موسسات و ۲۳۰ تن آن از سوی وزارت کشاورزی به کشاورزان توزیع شده است.

لطف‌الله راشد اظهار داشت: ۵ هزار کشاورز در بخش‌های مختلف کشت و تولید زعفران آموزش دیده که به همین منظور تعدادی از آنها به خارج اعزام شده‌اند تا کشتزارها و نحوه کشت زعفران در خارج از کشور را بازدید کرده و آموزش ببینند.

راشد با بیان اینکه میزان تولید زعفران اکنون به ۳/۵ تن می‌رسد، تأکید کرد: مطابق با هدف از پیش تعیین شده وزارت کشاورزی، ما در تلاش هستیم تا ۵ سال آینده میزان تولید زعفران را به ۱۴ تن برسانیم.

وی از احداث آزمایشگاه کنترل کیفیت زعفران خبر داد و گفت: ۱۲ نفر متخصص آزمایشگاه در جریان فراگیری آموزش‌های مربوطه هستند.

راشد با ابراز اینکه دولت افغانستان توجه جدی به کشت و تولید زعفران افغانستانی دارد، افزود: کمیته ملی زعفران ایجاد می‌شود که کشاورزان زعفران از سراسر کشور عضو آن خواهند بود تا از طریق آن مشکلات و چالش‌های خود را حل کنند.

سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان از توزیع ۵۰ عدد دستگاه خشک‌کن زعفران نیز خبر داد و افزود: سال گذشته ۳۶۰ دستگاه خشک‌کن زعفران برای کشاورزان توزیع شده بود که در سالجاری ۵۰ عدد دیگر نیز توزیع می‌شود.

لطف‌الله راشد اظهار داشت: تعداد زیادی در حوزه فرآوری و بسته‌بندی این گیاه ارزشمند آموزش دیده‌اند، زیرا این مورد اصلی‌ترین بخش تولید زعفران است.

وی با بیان اینکه در تلاش برای یافتن راه‌های بسته‌بندی اصولی و صادرات زعفران به خارج از کشور هستیم، بیان داشت: مهم‌ترین مورد در این حوزه بدست آوردن گواهی‌نامه‌های زعفران است.

راشد گفت: در سال‌های گذشته تعداد محدودی از شرکت‌های داخلی توانسته بودند گواهی‌نامه‌های زعفران را بدست بیاورند و از آن طریق زعفران افغانستان را به دنیا معرفی کنند.

سخنگوی وزارت کشاورزی افزود: در سال جاری برای ۹ شرکت گواهی‌نامه‌های زعفران تهیه خواهد شد تا از آن طریق محصولات افغانستانی را مطابق با معیار‌های جهانی بسته‌بندی و به بازار‌های دنیا صادر کنند.

لطف‌الله راشد تصریح کرد: طی قراردادی که چندی پیش بین کشورهای چین و افغانستان انجام شد، زعفران افغانستان بطور رسمی به این کشور صادر می‌شود که یک دستاورد بزرگ در این حوزه محسوب می‌شود.

راشد با بیان اینکه برخی‌ها زعفران افغانستان را به سایر کشور‌ها قاچاق می‌کنند، ابراز داشت: صادرات زعفران به کشور‌های بیرونی با نام افغانستان دستاورد خوبی است.

وی با تأکید بر اینکه از قاچاق زعفران جلوگیری شود، اظهار داشت: زعفران افغانستان را باید به صورت رسمی به خارج از کشور صادر کرده و به دنیا معرفی کنیم.

سخنگوی وزارت کشاورزی در پایان سخنان خود با بیان اینکه در سال گذشته بخش بزرگی از زعفران افغانستانی به خارج صادر شد، تأکید کرد: با حمایت از کشاورزان در تلاش هستیم تا میزان کشت و تولید این گیاه ارزشمند را افزایش دهیم./

منبع : خبرگزاری ایانا – مورخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۰