بازار آتی زعفران در مسیر توسعه و افزایش عمق معاملاتی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی گفت: در آینده نزدیک به بورس‌های جهانی متصل خواهیم شد و عرضه زعفران از فروش ریالی به محصولی ارزآور تبدیل می‌شود.

مسعود پژمان پور، مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: معاملات زعفران در بورس کالا تا حدود زیادی مغفول مانده بود؛ اما راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران، کمک زیادی به فعالسازی معاملات این کالای گران‌بها کرده و رضایت‌مندی تولیدکنندگان را به همراه داشته است.

وی افزود: این در حالی است که با وجود تمام مخالفت‌هایی که برای ورود به این نوع از معاملات وجود داشت، اکنون برای ورود تولیدکنندگان و حتی مصرف‌کنندگان به بورس کالا، انگیزه ایجاد شده است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی بیان کرد: در حال حاضر نیز با راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا، فضا بسیار مساعد است و چشم‌انداز خوبی برای ادامه این روند دیده می‌شود. از سوی دیگر، تاثیر معاملات آتی بر معاملات گواهی سپرده و عرضه فیزیکی زعفران نیز دیده می‌شود‌. به عنوان مثال، سازمان تعاون روستایی، زعفران نگین را سال گذشته با نرخ ۶ میلیون و ۴۱ هزار تومان نرخ‌گذاری کرده بود که این قیمت، با مقاوت‌های زیادی از سوی خریداران مواجه شد.

وی گفت: به صورتی که حتی حاضر نبودند زعفران با این حدود قیمتی را به صورت اعتباری و مد‌ت‌دار بخرند. اما اکنون، معامله تا ۱۰ درصد بیشتر از قیمت روی تابلو و به صورت نقدی و رقابتی انجام می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده اثرگذاری معاملات آتی بر بازار زعفران و نزدیک شدن زعفران نگین به جایگاه واقعی خود بوده و امیدوار هستیم که در سایر اقلام مانند پوشال نیز از ظرفیت‌های بورس کالا استفاده شود.

پژمان پور بیان کرد: پیشرفت معاملات آتی زعفران در حالیست که فعالیت در جامعه کلان کشاورزی هنوز به سطح خیلی بالایی نرسیده و برای ورود تولیدکنندگان مخصوصا در سطح خرد باید فرهنگ‌سازی انجام شود تا از مزایای ورود به بورس آگاهی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: در این راستا، چند کارگروه آموزشی برای علاقمندان به فعالیت در بازار آتی در سطح استان تشکیل شده که به این ترتیب، با فرهنگسازی بیشتر می‌توان امیدوار بود که زعفران جایگاه اصلی خود را در بورس کشور و بورس‌های جهانی پیدا کند. اما باید تاکید کرد که قدم‌های مثبتی برداشته شده و آینده معاملات زعفران در بورس کالا روشن است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی اضافه کرد: زمانی که تولیدکنندگان می‌بینند که معامله در بورس برای آنها ارزش افزوده به همراه دارد و از سوی دیگر، از قیمت‌های روی تابلو بورس از طریق شبکه‌های اطلاع رسانی مطلع می‌شوند، به این بازار اقبال بیشتری نشان می‌دهند. این در صورتی است که همچنان نیاز به فرهنگ‌سازی و تبلیغات بیشتر وجود دارد تا تعداد بیشتری از جامعه تولیدکنندگان در این بازار حضور داشته باشند.

وی در پایان با ابراز امیدواری از فعالیت بورس کالا تشریح کرد: در آینده نزدیک به بورس‌های جهانی متصل خواهیم شد و عرضه زعفران از فروش ریالی به محصولی ارزآور تبدیل می شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.