برداشت زعفران در شهرستان آباده آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آباده اعلام کرد: برداشت زعفران از ۱۲ هکتار سطح زیر کشت این محصول در این شهرستان آغاز شد.

مجید یعقوبی دوشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: از هر هکتار سطح زیرکشت زعفران در شهرستان آباده، ۴ کیلوگرم محصول برداشت می شود.
وی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت زعفران، در حومه شهر آباده و سورمق می باشد گفت: برداشت زعفران در این شهرستان تا آخر آبان ادامه دارد.
یعقوبی ادامه داد: به منظور افزایش بهره وری و لزوم ضدعفونی پیازهای زعفران و استفاده از پیازهای درشت ومرغوب، کارشناسان این مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی دهستان های تابعه بازدیدهای مستمری از مزارع زعفران در حال احداث انجام داده اند.
وی با بیان اینکه حداکثر نیروی کاری در فصل برداشت گل است، بیان کرد: هر هکتار زعفران حدود ۲۰۰ نفر کارگر در روز برای مرحله داشت و برداشت نیاز دارد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آباده افزود: به تایید کارشناسان امر، زعفران تولیدی در شهرستان آباده به دلیل شرایط اقلیمی از کیفیت خوبی برخوردار است و کشاورزانی که علاقه مند به کشت زعفران در سطح اراضی کشاورزی خود هستند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی دهستان مربوطه پس از آموزش‌های لازم، پیازچه (بنه) مرغوب و سالم برای کشت در مزارع خود دریافت خواهند کرد.
وی اظهارداشت: شرایط کمبود آب در شهرستان و لزوم بهره برداری بهینه از منابع آبی بخصوص در مناطقی که مستعد کشت جایگزین هستند و اهمیت برنامه ریزی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، می طلبد با ترغیب کشاورزان و برنامه ریزی صحیح و ارائه الگوهای مناسب، به سمتی برویم که کشت گیاهان دارویی و کم آب بر را در این شهرستان توسعه دهیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آباده از زعفران کاران خواست که بعد از برداشت گل نسبت به آبیاری به موقع و با توجه به وجود انواع کودهای شیمیایی در انبارهای سطح شهرستان از کودهای اوره و کلرور پتاسیم طبق نظر کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام کنند.
یعقوبی گفت: در مراحل داشت نیز نسبت به وجین و مبارزه با علف های هرز مزارع زعفران و محلول پاشی با انواع کودهای شیمیایی و ریز مغذی ها اقدام کنند.
مقرون به صرفه بودن کشت زعفران، مقاومت به عوامل محیطی، سودآوری مناسب و اشتغال زایی از عوامل توسعه زعفران است.
این محصول از شهرستان آباده به بازارهای داخلی و گاهی بازراهای خارجی ارسال می شود.
شهرستان سردسیری آباده در ۲۷۸ کیلومتری شمال شیراز است.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۸/۱۳