برداشت ۲۰ کیلوگرم زعفران در قم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قم، گفت: در سال جاری از ۱۵ هکتار زمین کشاورزی ۲۰ کیلوگرم زعفران برداشت شد و سیاست توسعه کشت زعفران در قم در سال های آینده ادامه می یابد.

مسلم ابراهیمی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: در سال های اخیر به دلیل تغییر شرایط اقلیم و کاهش منابع آبی، راهبرد تغییر الگوی کشت در استان قم مورد توجه جدی قرار گرفته و در همین رابطه کشت زعفران به عنوان کشت جایگزین در زمین های کشاورزی استان انتخاب شده است.
وی با اشاره به این که مدت زمان زیادی از کاشت زعفران در چرخه کشاورزی استان قم نمی گذرد، افزود: سال گذشته سطح زیرکشت زعفران در قم حدود ۱۰ هکتار بود که این میزان در سال جاری به ۱۵ هکتار رسید و اکنون بیش از ۵۰ بهره بردار در جریان تولید این محصول فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: در سال جاری ۲۰ کیلوگرم زعفران با سطح کیفیت بسیار عالی در مناطق مختلف قم برداشت شد و امید است با توجه به موقعیت مناسب استان قم برای کشت این محصول در سال های آینده کشت آن توسعه یابد و بتوان با اقدام های کارشناسی میزان برداشت زعفران از هر هکتار را افزایش داد و به حدود ۱۰ کیلوگرم رساند.
ابراهیمی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار زمین های کشت زعفران که در زمینه فرآوری و بسته بندی این محصول فعالیت می کنند، می تواند موقعیت خوبی برای اشتغالزایی و بالا رفتن ارزش اقتصادی کشت زعفران در قم باشد.
وی بیان کرد: برای کشت هر هکتار زعفران به طور متوسط به ۵۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری نیاز است که با برداشت محصول در سال اول، این هزینه تامین می شود و از سال دوم به بعد روند سود دهی گیاه زعفران تا ۶ سال آغاز می شود و بهره برداران می توانند از هر هکتار خود به طور متوسط بین ۳ تا ۱۰ کیلوگرم زعفران برداشت کنند.
وی ادامه داد: زعفران گیاهی است که برای ادامه حیات خود به آب کمی احتیاج دارد و در طول دوره رشد، حدود پنج مرتبه آبیاری می شود، بنابراین برای کشت در استان قم که با کمبود منابع آبی دست به گریبان است، مزیت دارد.
این کارشناس سازمان جهاد کشاورزی قم، گفت: خاکی که گیاه زعفران در آن کشت می شود نباید درصد شوری بالایی داشته باشد و هرچه بافت خاک سبک باشد، کیفیت محصول بالا می رود.
وی بیان کرد: کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی قم در همه مناطق استان آماده اند تا مشاوره های لازم برای کاشت این محصول را در اختیار کشاورزان بومی قرار دهند و در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت در کنار بهره برداران باشند.
تغییر الگوی کشت و کشت گیاهان دارویی و کم آب بر به دلیل برخورداری از مزایای اقتصادی و سازگاری با اقلیم در دستور کار جهاد کشاورزی قم قرار گرفته و حدود ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی استان برای کشت این گیاهان اختصاص یافته است.
گسترش سطح زیر کشت گیاه زعفران از اولویت های سازمان جهاد کشاورزی قم برای رشد اقتصادی بیشتر استان در بخش کشاورزی و اشتغالزایی مردم مناطق روستایی است.
حدود ۱۰ قلم گیاه دارویی در استان قم شامل نعنا فلفلی، نعنا معمولی، شوید، به لیمو، بابونه، زیره سبز، بید مشک، گل محمدی و زعفران کشت می‌شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.