برند سازی زعفران برای حضور قدرتمند در بازارهای جهانی ضروری است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش ایرنا، محسن احتشام چهارشنبه شب در نشست شورای ملی زعفران که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، افزود: یکی از مهم ترین رویکردهایی که باید در شرایط فعلی اتخاذ شود، موضوع بازارسازی در حوزه فروش زعفران است.
وی ادامه داد: بر همین اساس باید بازار مناسب بررسی شده و اولویت های مناسبی در نظر گرفته شود زیرا مشکلات بخش تولید نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.
رئیس شورای ملی زعفران ایران ادامه داد: تولید زعفران در مدت ۸ سالی که از تاسیس شواری ملی زعفران می گذرد، از کمتر از ۱۰۰ تن به بیش از ۳۰۰ تن رسیده و این موضوع یک دستاورد بسیار بزرگ محسوب می شود.
وی خاطر نشان کرد: با وجود سختی که در خصوص صادرات زعفران به دلیل تحریم ها وجود دارد اما با گشایش های صورت گرفته در سال گذشته نزدیک به ۱۷۰ تن صادرات صورت گرفته است.
رئیس شورای ملی زعفران ایران خاطرنشان کرد: چین، هند و بازارهای اروپایی و آمریکایی از جمله هدف های اصلی برای صادرات زعفران از ایران محسوب می شوند.

*** ضرورت ارائه تسهیلات مناسب به فعالین حوزه زعفران
نائب رئیس شورای ملی زعفران نیز در این نشست اظهار کرد: سالانه ۳۵۰ تن زعفران در کشور تولید می شود و این محصول توانسته برای ۱۲۰ هزار خانوار اشتغال ایجاد کند.
غلامرضا میری یادآور شد: زعفران سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد و تقریبا طی سال های اخیر صادرات این محصول در کشور ۶۰ درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: در کشورهای دیگر تسهیلات مناسبی به فعالان حوزه زعفران ارائه می شود و آنان می توانند با قیمت مناسب محصول خود را در بازارهای جهانی عرضه کنند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی اظهار کرد: بی ثباتی و نوسانات شدید قیمت از دیگر مشکلات حوزه زعفران است که امکان رقابت در بازارهای جهانی را سخت و دشوار می کند.
میری ادامه داد: در شرایط فعلی رفع موانع تعرفه عوارض صادرات به کشور چین یکی از مشکلات عمده این حوزه است زیرا این کشور بعد از هند بزرگترین مصرف کننده زعفران است.
وی اضافه کرد: حمایت نکردن از تشکل های صادراتی، پاسخگو نبودن گمرک برای ارایه آمار صادرات، ناهماهنگی نهادهای متولی با سازمان توسعه و تجارتاز عمده ترین مشکلات حوزه صادرات زعفران است.
۷۸ درصد از حجم کل تولید زعفران ایران محصول مزارع خراسان رضوی است.
بیشترین زعفران جهان با سه هزار سال سابقه کشت در شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه ولات واقع در جنوب استان خراسان رضوی تولید می شود.
سطح کنونی زیر کشت زعفران در جنوب خراسان رضوی حدود ۷۰ هزار هکتار است./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)- مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۰۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.