صنایع بسته بندی حلقه مفقوده فرآوری زعفران گناباد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فرماندار گناباد صنایع بسته بندی را حلقه مفقوده فرآوری محصول زعفران این شهرستان دانست و گفت: تعداد واحدهای موجود این بخش جوابگوی نیاز نیست.

حامد قربانی عصر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: به دلیل کمبود تعداد واحدهای فعال بسته بندی بسیاری از زعفران تولیدی این شهرستان به صورت خام و کلی به دیگر نقاط یا خارج کشور صادر و در برخی موارد به نام نقاط دیگر در بازار مصرف قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: به دنبال ثبت نظام آبیاری زعفران مبتنی بر قنات گناباد در سازمان خواروبار سازمان ملل متحد (فائو) امیدواریم تکمیل صنایع بسته بندی و فرآوری و برند سازی این محصول در رونق اقتصادی منطقه بیشتر نقش آفرین باشد.
وی با اشاره به رویکرد دولت دوازدهم و حمایت از سرمایه گذاران بخشهای مختلف به خصوص ایجاد واحدهای صنایع بسته بندی و فرآوری زعفران ابراز امیدواری کرد با ایجاد انگیزه در متقاضیان شاهد توسعه کیفیت این محصول کشاورزی گناباد نیز باشیم.
قربانی گفت: زعفران تولیدی استان خراسان رضوی و به خصوص گناباد از کیفیت و اصالت ویژه برخوردار است و نقش اساسی در اقتصاد خانوارها ایفا می کند و ثبت نظام آبیاری زعفران مبتنی بر قنات این شهرستان در فائو مصداق روشن این امر است.
وی افزود: قناتها در طول تاریخ نقش مهمی در آبیاری محصولات کشاورزی و تامین آب این منطقه داشته اند و ثبت جهانی آبیاری گناباد نشان دهنده کیفیت بالای زعفران تولیدی این شهرستان است.
نظام زراعت و تولید زعفران گناباد مبتنی بر قنات به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث کشاورزی مهم جهانی از سوی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) طی چند روز گذشته به ثبت رسید.
ثبت میراث های کشاورزی مهم جهانی موسوم به (GIAHS) از سال ۲۰۰۲ میلادی به ابتکار سازمان فائو با هدف شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی جهانی آغاز شده است.
۸۶ هزار هکتار از مجموع ۱۰۵ هزار هکتار زمینهای کشت زعفران ایران مربوط به خراسان رضوی است در این میان گناباد با سه هزار و ۵۰۰ هکتار مزرعه زعفران سالانه ۱۲ تن محصول تولید می کند و نیمی از زمینهای زیر کشت این شهرستان به زعفران اختصاص دارد.
گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۰۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.