بهبود عرضه جهانی زعفران از طریق بورس کالا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ محصولاتی مانند زعفران و پسته در زمره اقلام غیر نفتی هستند که سودآوری زیادی برای کشور دارند و در سطح جهانی با برند ایران شناخته می‌شوند.
با این وجود در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی که وجود داشته به بازار فروش این محصولات در سطح جهانی ضربه وارد شده، به گونه‌ای که برخی کشورها درصدد هستند تا این محصولات را به نام خود در سطح جهان عرضه کنند و نام خود را جایگزین ایران کنند.
رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: پسته و زعفران جزو کالاهایی هستند که در سطح منطقه و حتی عرصه بین‌المللی به اسم ایران هستند و از نظر کیفیت و کمیت منحصر به ایران محسوب می‌شوند. بنابراین هم برای حفظ جایگاه این ۲ محصول و هم به منظور شناساندن بیشتر آنها در عرصه جهانی، محدودیت و الزاماتی وجود دارد. ایران ظرفیت مناسبی برای این مهم دارد و با روش‌هایی می‌توان کمک کرد تا جایگاه جهانی این محصولات بهبود یابد، علاوه براینکه هم برای تولید‌کننده و هم برای خریدار در سطح کلان و خرد رضایت مندی ایجاد کند.
وی افزود: باید این نکته را متذکر شد که چشم‌اندازهایی برای ورود این کالاها به بورس در نظر گرفته شده که از آن جمله می‌توان به حضور فعال در بازار جهانی، مدیریت نوسانات قیمت این محصولات، جلوگیری از واسطه‌گری، تنظیم بازار  و شفافیت اقتصادی اشاره کرد.
این نماینده مجلس گفت: با وجود ارزشمند بودن این محصولات و تاثیرگذاری مناسب در اقتصاد کشور، هیچ یک تولیدکننده در سطح انبوه ندارند و تولید آنها به صورت خرد انجام می‌شود؛ همین موضوع باعث می‌شود که تولیدکنندگان آنها برای ورود به بازارهای جهانی با مشکلات بیشتری روبرو باشند و صادرات آنها به عنوان اقلام غیر نفتی به سختی صورت بگیرد. نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که تولید این محصولات در سطح خرد ازدیاد واسطه‌ها را به دنبال خواهد داشت.
سبحانی فر گفت: اتفاقی که علاوه بر تاثیری که بر قیمت تمام شده این محصولات می‌گذارد، به دلیل عدم نگهداری مناسب بر کیفیت آنها هم تاثیرگذار خواهد بود. ورود این محصولات به بورس می‌تواند دست واسطه‌ها را هم کوتاه کند تا ضربه کمتری هم به تولیدکنندگان و هم به بازار این محصولات وارد شود.
وی تصریح کرد: کشاورز و تولیدکننده‌ای که این محصولات را به صورت خرد تولید می‌کند و معمولا هم برای فروش این محصولات با مشکلات زیادی روبرو است، با ارائه بی‌واسطه آنها به بورس به راحتی زمینه فروش محصولات خود را مهیا می‌کند. به این صورت که خریداران کلان چه در کشور که شامل گروه‌هایی مانند کارخانه‌دارها می‌شود و چه در سطح بین‌المللی، با مراجعه به بورس حجم مورد نیاز خود را یک جا و با قیمت مناسب تهیه می‌کند. این اتفاق به‌ویژه در سطح جهانی خیلی تاثیرگذار است، چرا که خریدار با صرف زمان کمتر، محصولی با بالاترین کیفیت را تهیه می‌کند.
وی افزود: خرید بی‌واسطه خود یکی از عوامل موثر بر کیفیت است، چون زمان طولانی بین برداشت محصول و فروش آن تلف نمی‌شود. از طرف دیگر این محصولات نیازمند شرایط نگهداری خاص خود هستند و با عرضه این محصولات به بورس، محل‌های با استاندارد نگهداری این محصولات در نظر گرفته شده است تا فرد به ازای پرداخت مبلغ محدودی محصول خود را تا زمان فروش در این مکان‌ها به امانت بگذارد./
منبع : خبرگزاری صداوسیما – مورخ ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.