بهره وری تولید زعفران با سامانه هوشمند آبیاری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی از استقرار سیستم آبیاری هوشمند زعفران در مزرعه تحقیقاتی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش ایسنا، محسن پویان در این باره گفت: زعفران به‌عنوان گیاهی ارزشمند و بوم سازگار در منطقه خراسان از مهم‌ترین محصولات صادراتی کشاورزی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر نیز خشک‌سالی‌های متمادی و کاهش سطح زیر کشت محصولات زراعی دارای نیاز آبی بالا، باعث افزایش روبه رشد زعفران کاری به‌عنوان گیاهی با نیاز آبی پایین به‌ویژه در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی شده است.

ابراهیمی، عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: با وجود نیاز آبی نسبتاً پایین زعفران، اعمال تنش رطوبتی به‌طور مستقیم منجر به کاهش عملکرد ماده خشک و خصوصاً عملکرد اقتصادی زعفران می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: کمبود رطوبت خاک از مهم‌ترین عوامل کاهش عملکرد زعفران است و رشد بنه‌های این گیاه نیز به‌شدت متأثر از شرایط رطوبتی و عوامل خاکزی است، هر چند زعفران گیاهی مقاوم به کم آبی است اما نباید در شرایط تنش خشکی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: به همین دلیل استفاده از سیستم‌های دقیق آبیاری در زراعت زعفران علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، در افزایش عملکرد این گیاه ارزشمند نیز تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای خواهند داشت.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: در همین راستا و با توجه به اهمیت مدیریت زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، پژوهشکده فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی با همکاری پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی و مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اقدام به نصب و راه‌اندازی اولین سیستم هوشمند آبیاری زعفران در خراسان جنوبی کرده‌اند.

ابراهیمی تصریح کرد: این سیستم هوشمند آبیاری که به صورت پایلوت در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی مستقر شده است، قادر است تا با پردازش اطلاعات مربوط به رطوبت خاک و تطبیق آن با داده‌های هواشناسی، در زمانی که مزرعه زعفران نیازمند آبیاری است، به طور اتوماتیک نسبت به آبیاری آن اقدام کند.

وی ادامه داد: استفاده از این سیستم هوشمند علاوه بر بالا بردن راندمان آبیاری و جلوگیری از مواجهه گیاه با تنش خشکی اطلاعات دقیقی از نوسانات رطوبت و دمای خاک، میزان تشعشع محیط، سرعت وزش باد و دمای محیط را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: توانایی دسترسی به اطلاعات و کنترل از راه دور سیستم با استفاده از امواج رادیویی و ارسال دستور از طریق کامپیوتر، تبلت، گوشی‌های هوشمند و پیامک از ویژگی‌ها منحصر به فرد این سامانه است که به علاوه امکان مانیتورینگ و مدیریت مزارع زعفران را از کیلومترها دورتر فراهم می‌کند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، ابراهیمی در پایان بیان کرد: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته توسط وزرات جهاد کشاورزی در سال‌های اخیر در راستای پیاده سازی سیستم‌های نوین آبیاری در زمین‌های کشاورزی و از جمله مزارع زعفران، تلفیق سیستم‌های نوین آبیاری با این سامانه مدرن آبیاری در زعفران می‌تواند سهم سرنوشت سازی در کاهش هدر رفت آب، افزایش راندمان تولید، افزایش سطح زیر کشت زعفران، بهبود درآمد زعفران کاران و افزایش ارزآوری این محصول استراتژیک در خراسان جنوبی داشته باشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.