بورس کالا، فردا زعفرانی می‌شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

معاملات گواهی سپرده زعفران با هدف توسعه ابزارهای جدید مالی برای حمایت از تولیدکنندگان و تسهیل روند معاملات، برای نخستین بار از فردا (یکشنبه) در بورس کالای ایران آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ بازار معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس ‌کالای ایران در حالی از فردا (یکشنبه) به‌طور رسمی در مشهد افتتاح می‌شود که فعالیت این بازار جدید با عرضه زعفران پذیرفته شده در انبار اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی در قالب اوراق گواهی سپرده کالایی به‌طور رسمی آغاز خواهد شد.

بر اساس این گزارش؛ بازار زعفران ایران تاکنون مبتنی بر خرده‌فروشی بوده است که همین موضوع سالهاست عرضه و معامله زعفران ایرانی را در بازارهای جهانی با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است. از این رو تجار ایرانی به‌دلیل یکپارچه نبودن محصولات قابل عرضه و صادرات فله‌ای زعفران، نتوانسته‌اند جایگاه خود را در بازار جهانی این محصول تثبیت کنند. از سوی دیگر تجربه سایر کشورها، نشان‌دهنده اهمیت بورس‌های کالا در این مسیر است؛ چرا که عرضه زعفران در بورس‌کالا می‌تواند بازار عرضه این محصول را برای تجار ایرانی نظام‌مند کرده و ایران را به مرجع تعیین قیمت زعفران در بازارهای جهانی مبدل کند.

همچنین به باور کارشناسان، با تاسیس بازار معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران موسوم به بورس زعفران، نقدشوندگی این محصول برای کشاورزان افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان زعفران می‌توانند با ارائه محصول خود به انبارهای استاندارد و مورد تایید بورس‌کالا و دریافت قبض انبار یا گواهی سپرده کالا، ضمن عرضه محصول خود در بازار سرمایه، از این قبض یا گواهی به‌عنوان پشتوانه دریافت تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استفاده کنند.

گفتنی است؛ بورس‌کالای ایران به اتکای مفاد ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی، عرضه اوراق گواهی سپرده زعفران، پذیرفته شده در انبارهای استاندارد و مورد تایید بورس‌ کالا را در دستور کار خود قرار داده است. همچنین پیش از این و در طول سال‌ جاری، ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی به عرضه و معامله گندم، جو و ذرت تولیدی کشاورزان ایرانی در بازار سرمایه منجر شده بود./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.