بیشتر تجار زعفران افغانستان، ایرانی هستند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

توسعه کشاورزی و انتقال دانش تولید محصولاتی مانند زعفران از جمله اقداماتی بود که ایران در سال‌های گذشته در قالب کمک به کشورهای آسیب‌دیده منطقه همچون افغانستان انجام داد و با انتقال پیاز زعفران ایرانی، نخستین سنگ بنای تبدیل شدن افغانستان به یک کشور رقیب در تولید این محصول با مزیت را گذاشت.

عضو شورای ملی زعفران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا قاچاق زعفران را بسیار اندک عنوان کرد و گفت: مزارع زعفران در حال توسعه‌ای که اکنون در افغانستان خودنمایی می‌کند، مدیون تصمیمات غیر کارشناسی گذشته هستند، تصمیمات اشتباهی که با نیت خوب، اما نتیجه نامطلوب برای تولید کشاورزی کشور گرفته شد.

علی حسینی افزود: هرچند تولید سه تا چهار تنی سالانه زعفران کشور افغانستان در برابر تولید ۳۰۰ تنی ایران رقم کوچکی به‌نظر می‌آید، اما این کشور در حال توسعه سریع مزارع خود و تصاحب بازارهای پر مصرف این محصول است.

وی با اشاره به تفاوت تعرفه واردات زعفران از ایران و افغانستان در کشورهای مصرف‌کننده، بیان کرد: تعرفه واردات زعفران افغانستان در برخی کشورهای پرمصرف مانند هند نزدیک به صفر است، اما این کشور برای واردات زعفران از ایران تعرفه بالای ۳۰ درصدی را در نظر گرفته است.

عضو شورای ملی زعفران با اشاره به قوانین سهل و آسان صادرات زعفران در کشور، ادامه داد: صادرات آسان زعفران از ایران و بهره‌مندی افغانستان از تعرفه‌های بسیار پایین گمرکی در محصولات کشاورزی، باعث شده است که تجار ایرانی ابتدا زعفران کشور را به افغانستان انتقال دهند و سپس اقدام به صادرات آن از این کشور به کشورهای متقاضی کنند.

حسینی در پاسخ به این پرسش که وقتی کیفیت زعفران ایرانی شناخته شده است و مشتریان خارجی حاضر به پرداخت قیمت بالاتر به آن هستند آیا صرفاً برخوداری از تعرفه پایین گمرکی صادرات از کشور ثالث را برای تجار ایرانی تا چه اندازه توجیه‌ پذیر است، یادآور شد: مطمئناً زعفران ایرانی برندی شناخته شده است و مشتریان خارجی حاضرند قیمت بالاتری برای خرید آن پرداخت کنند، اما جالب است بدانید کشورهای واردکننده خوب می‌دانند زعفرانی که از تجار خریداری می‌کنند، تولید ایران است، نه افغانستان؛ ضمن اینکه محصولی که در حال حاضر افغانستان تولید می‌کند از پیاز ارزشمند زعفران ایرانی است.

وی قیمت زعفران ایرانی در بازار جهانی را یک‌هزار و ۳۰۰ تا دوهزار یورو عنوان کرد و اظهار داشت: بسته‌های زعفران با وزن بیش از ۱۰۰ گرم قیمتی حدود یک‌هزار و ۳۰۰ تا یک‌هزار و ۵۰۰ یورو دارند و بسته‌های کمتر از ۱۰۰ گرم دو هزار یورو به فروش می‌رسند.

حسینی همچنین قیمت امروز هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را چهار میلیون ۸۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون ۸۰۰ هزار تومان عنوان کرد.

وی در پایان با بیان اینکه با توجه به توسعه سطح زیر کشت زعفران و افزایش دانش فنی کشاورزان تا هفت سال آینده تولید کشور به دو برابر افزایش خواهد یافت، خواستار توجه دولت به توسعه بازار صادراتی شد./

منبع : پایگاه خبری تحلیلی ایانا – مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.