تاجران به دنبال ارزانی زعفران و فروش گران به اروپا/ بورس از کشاورزان حمایت کرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک فعال بخش کشاورزی گفت: زعفران به عنوان یک کالای صادراتی به دلیل افزایش ارزش دلار در مقابل ریال طی ماه‌های گذشته با افزایش قیمت همراه بوده و به تبعیت از رشد بهای دلار با قیمت به مراتب بالاتری نسبت به سال‌های گذشته در حال معامله است.

حبیب الله اسدی، در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص روند قیمت‌ها در بازار زعفران گفت: زعفران به عنوان یک کالای صادراتی به دلیل افزایش ارزش دلار در مقابل ریال طی ماه‌های گذشته با افزایش قیمت همراه بوده و به تبعیت از رشد بهای دلار با قیمت به مراتب بالاتری نسبت به سال‌های گذشته در حال معامله است.
وی به آغاز فصل برداشت در آبان ماه اشاره کرد و افزود: همچنین این احتمال وجود دارد که به دلیل کمبود بارندگی در سال گذشته در شهرستان تربت حیدریه و زاوه، قدری میزان برداشت محصول با کاهش همراه شود و این امر نیز می‌تواند در رشد بهای زعفران موثر باشد.
یک فعال بخش کشاورزی به عرضه طلای سرخ در بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: در سال زراعی جاری با اجرای طرح خرید توافقی زعفران از سوی دولت، قیمت‌ها ثابت ماند و همزمان با آن با اقدامات سازمان تعاون روستایی و همچنین راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس، شاهد واقعی شدن و حمایت از قیمت‌ها در بازار بودیم و این اقدامات به طور قطع به نفع کشاورزان بوده و از آن‌ها حمایت کرده است.
اسدی ادامه داد: رشد قیمت یا به عبارت بهتر واقعی شدن قیمت زعفران پس از سال ها، به نفع کشاورزان بوده و موجب شده دست تاجران و یا حتی دلالانی که زعفران را به قیمت پایین از کشاورز خریداری می‌کردند و به قیمت‌های بالاتر به بازار‌های خارجی فروخته و صادر می‌کردند از این معاملات کوتاه شود.
وی ابراز نگرانی برخی نسبت به گرانی زعفران را یک نگرانی بیهوده و هدف دار دانست و گفت: افراد و گروه‌هایی که با این افزایش قیمت‌ها مخالفت می‌کنند، تولیدکننده نبوده و تنها تاجرانی هستند که محصول را از داخل به قیمت پایین از دست کشاورزان خارج کرده و به بازار‌های اروپایی و کشور‌های مصرف کننده عمده زعفران صادر می‌کنند.
یک فعال بخش کشاورزی افزود: این در حالی است که با اجرای طرح خرید توافقی با حمایت سازمان تعاونی روستایی و شرکت‌های مباشر رسمی این طرح در بورس کالا، این افراد نمی‌توانند همانند گذشته مستقیم از کشاورزان خرید کنند و به همین دلیل به مخالفت با سازمان تعاون روستایی و بورس می‌پردازند. حال آنکه عرضه زعفران در بورس صد در صد به نفع کشاورزان است و ما پس از سال‌ها داریم حاصل دسترنج خود را با قیمت واقعی می‌فروشیم.
اسدی بر لزوم تقویت بورس و آشنایی همه کشاورزان با بورس تاکید کرد و گفت: به کمک معامله زعفران در بورس به تدریج این محصول در سطح جهانی معرفی شده و در حال ثبات جایگاه است تا همه با خواص دارویی و کاربرد‌های آن در صنعت غذایی آشنا شوند.
وی به تفاوت قیمتی موجود بین بازار داخلی با قیمت‌های آن در دیگر کشور‌های مقصد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هر گرم زعفران در کشور‌های اروپایی بیش از قیمت‌های معامله شده در بازار داخلی بوده و به قیمت هر گرم ۲۴ هزار تومان معامله می‌شود؛ به عبارتی هر کیلو زعفران ۲۴ میلیون تومان قیمت دارد. از این رو نمی‌توان گفت قیمت‌ها در بازار داخلی گران است؛ چرا که محصول زعفران سال‌ها با نوسانات ارزی هماهنگ نبوده و به دلیل حضور پر قدرت واسطه‌ها و ارزان خری تجار، از قیمت واقعی خود دور مانده است.
یک فعال بخش کشاورزی در خصوص سهم زعفران ایرانی در بازار‌های جهانی گفت: نکته اساسی این است که در هر بازاری تحول ایجاد کنید، در اقلیم و شرایط آب و هوایی و زمین نمی‌توان تغییر ایجاد کرد. چراکه مستعدترین زمین‌ها برای کشت زعفران در ایران و در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی وجود دارد و دیگر کشور‌های نمی‌توانند چنین شرایطی را فراهم کنند. از این رو هیچ دلهره و نگرانی خاصی از بابت واقعی شدن قیمت با ارزش ایرانی که برخی‌ها عنوان می‌کنند وجود ندارد.
اسدی در پایان خاطر نشان کرد: با نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران در آبان ماه سال جاری، زعفران سوپر نگین درجه یک در حال حاضر در بازار سنتی کیلویی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان پیش خرید می‌شود.
منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.