“تارتارازین” ۷۸ درصد زعفران مشهد را تقلبی کرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیرکل تعزیرات خراسان‌رضوی گفت: با توجه به تحقیقات انجام شده روی ۷۰۰۰ نمونه زعفران توزیع شده در مشهد این نتیجه حاصل شد که ۷۸ درصد محصولاتی که توزیع می‌شود به رنگ مصنوعی “تارتارازین” آلوده هستند

حمیدرضا کریم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درمشهد مقدس اظهار داشت: رنگ مصنوعی “تارتارازین” ماده‌ای است که در درازمدت سبب ابتلای افراد مصرف‌کننده به سرطان شده و برای سلامتی بسیار مضر است.

وی با تأکید براینکه از این به‌بعد فروش “زعفران فله” در واحدهای آجیل و خشکبار و سایر فروشگاه‌های متفرقه تخلف محسوب شده و افراد باید مراتب را به مراجع مربوطه گزارش دهند، تصریح کرد: اتحادیه زعفران‌فروشان ۴۰۰ عضو مجاز دارد که ۷۰ نفر از آن‌ها دارای کارخانه بسته‌بندی بوده و برند آن‌ها اعتبار مناسبی دارد و افراد می‌توانند از این فروشگاه‌ها خرید خود را انجام دهند.

مدیرکل تعزیرات خراسان‌رضوی با بیان اینکه بهتر است زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی از خرید “زعفران فله” خودداری کرده و نیاز خود را از محصولات برندهای صاحب‌نام و شناخته شده که مجوزات لازم را اخذ کرده‌اند تأمین کنند، خاطرنشان کرد: مشاهده شده در بعضی از موارد بسته‌بندی‌ها نیز جعلی بوده و واحدی که کارت و آدرس داخل آن‌ها گذاشته شده؛ وجود خارجی ندارد.

کریم تصریح کرد: علاوه بر این اصناف مجازی که اقدام به فروش زعفران فله می‌کنند نیز باید مجوز رنگ را از استاندارد گرفته و اطمینان لازم از محصولات خریداری شده را حاصل کنند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر زعفران‌های توزیعی در اطراف حرم مطهر رضوی دارای مشکلات مربوط به کیفیت و سلامت هستند، تأکید کرد: متأسفانه برخی از کسبه از بی‌اطلاعی زوار استفاده کرده و با اعمال تقلب با قیمت پایین‌تر این محصول را می‌فروشند و عده زیادی از زائران و مجاوران نیز آن‌ها را خریداری می‌کنند.

مدیرکل تعزیرات خراسان‌رضوی ادامه داد: همچنین برخی از توزیع‌کنندگان بی‌نام و نشان ممکن است فروشندگان زعفران را فریب داده و به صورت دوره‌گردی و گذری زعفران‌هایی را به آن‌ها بفروشند که به‌لحاظ سلامت دچار مشکل هستند./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ  ۱۳۹۵/۰۷/۲۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.