تضاد راه‌اندازی گمرک زعفران با روح توسعه صادرات

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

راه اندازی گمرک مختص زعفران از اقداماتی است که با هدف ساماندهی صادرات این محصول مزیت دار و ارزشمند ایرانی صورت گرفته است. اما این اقدام با تمام اهدافی در ظاهر مثبت، مورد مخالفت کارشناسان حوزه تولید و تجارت زعفران است.

به تازگی چهارمین گمرک در استان خراسان شمالی افتتاح شده است. اهداف راه اندازی این گمرکات روان سازی صادرات زعفران است، اما کارشناسان حوزه تولید و تجارت این محصول با ارزش معتقدند؛ اقدام انجام شده با روح توصعه صادرات در تضاد است.

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران یکی از این مخالفان است.
وی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با اشاره به توسعه کشت زعفران در سراسر کشور در چند سال اخیر، گفت: در حال حاضر کشت زعفران در سراسر کشور انجام می شود و نمی توان مبادی خاصی را برای صادرات این محصول معین کرد.

حسینی تشکیل گمرک زعفران را به معنی اجبار تجار به صادرات زعفران از چند مبادی محدود توصیف کرد که با روح توصعه صادرات در تضاد است. به گفته وی؛ این اقدام مغایر با قانون نیز هست چرا که طبق قانون نمی توان توسعه صادرات را محدود کرد.
حسینی همچنین تحمیل هزینه اضافی و افزایش قیمت صادراتی را از دیگر دلایل مخالفت خود با راه اندازی گمرک زعفران عنوان کرد.

این عضو شورای زعفران یاد آور شد: هزینه حمل و نقل برای انتقال زعفران از سراسر کشور به مبادی تعیین شده و کاهش کیفیت در زمان حمل، هزینه های هستند که بر زعفران کشور تحمیل می شود.
حسینی مذاکره برای تعیین تعرفه های ورودی عادلانه به سایر کشورها  برای صادرات زعفران ایرانی را از اولویت های این بخش  دانست.

منبع : اقتصاد آنلاین – مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.