تغییر نگاه به زعفران کاری با محوریت باروری ظرفیت ها در استان مرکزی ضروریست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان مرکزی خواستار تغییر رویکرد زعفران کاری در این استان در سطح کلان شد و گفت: ظرفیت های بالقوه در این خصوص در استان زیاد است که باید بارور شود.

احمد اسدی روز یکشنبه در گفت و گو با کشاورزنیوز افزود: هم اکنون پیاز زعفران بر اساس سهمیه بندی سالانه حدود چهار تا پنج هکتار به استان ها اختصاص می یاد در صورتی که با توجه به ظرفیت ها کشاورزی و نیاز کم محصول زعفران به آب امکان توسعه زعفران کاری در ۴۰ تا ۵۰ هکتار در استان مرکزی وجود دارد که این مهم نیازمند توجه مسئولان به توسعه کشت زعفران در استان ها دارد.
وی، نبود همکاری و کمک استان های تولیدکننده محصول زعفران برای توسعه و تولید این محصول در سایر استان ها را از دیگر مشکل های این بخش عنوان کرد و ادامه داد: استان های تولیدکنندگان زعفران، این محصول را یکی از برندهای ویژه و اختصاصی برای استان خود می دانند و همکاری لازم را با دیگر استان ها ندارند.
به گزارش کشاورزنیوز، معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان مرکزی، کمبود نقدینگی و تسهیلات را از مشکل های مهم در تولید زعفران در این استان عنوان کرد و گفت: با توجه به قیمت ۲۵۰ میلیون ریالی تهیه پیاز، کود و نگهداری مصول زعفران در سطح هکتار، توسعه کشت محصول های کم آب بر مانند زعفران و گل محمدی نیازمند تخصیص اعتبار و تسهیلات به این بخش دارد.
اسدی گفت: با توجه به اینکه زعفران یکی از محصول های ارگانیک بخش کشاورزی است مبارزه با علف ها مضر، آفت ها و جوندگان این محصول هزینه بر بوده و کشاورزان و تولیدکنندگان این بخش را با مشکل هایی در زمینه اعتباری مواجه کرده است.
وی، توسعه تولید محصول های کم آب بر با صرفه اقتصادی بالا و ارزآور را از اولویت های نخست جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد و گفت: هم اکنون ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان به کشت محصول زعفران اختصاص دارد و سالانه حدود ۳۶۰ کیلوگرم زعفران در این اراضی تولید و برای ۴۱۳ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
به گزارش کشاورزنیوز، معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان مرکزی ،با یادآوری زمان کشت محصول زعفران از اول شهریور تا ۱۵ مهر ماه در این استان گفت: امسال برای مقابله با کم آبی و توسعه کاشت محصول های کم آب بر ۴۰ تا ۵۰ هکتار به سطح زیر کشت محصول عفران در استان مرکزی افزوده می شود.
اسدی ادامه داد: عمده محصول تولیدی زعفران استان مرکزی در داخل استان مصرف و مازاد آن نیز به استان تهران و استان های همجوار ارسال می شود.
وی، صادرات زعفران از استان مرکزی را از دیگر اولویت های جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد و افزود: با پیگیری و برند سازی تعدادی از تولیدکنندگان زعفران استان در آینده نزدیک صادرات زعفران از این استان به خارج از کشور آغاز می شود.
معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان مرکزی، برگزاری ۵۰ تا ۶۰ مورد کلاس آموزش کاشت، داشت و برداشت زعفران، ایجاد طرح ها حمایتی و کمک ۵۰ درصدی جهاد کشاورزی این استان به بهره برداران برای افزایش تولید را از جمله اقدام های این سازمان برای افزایش تولید و توسعه زعفران در استان عنوان کرد.
به گزارش کشاورزنیوز، اسدی با یادآوری کاشت زعفران در کشور افغانستان افزود: سال های گذشته به دلیل نبود کنترل مناسب پیازچه زعفران به صورت قاچاق توسط برخی از اتباع افغان از کشور خارج و به دلیل نزدیکی اقلیم کشور افغانستان و ایران کاشت این محصول در این کشور گسترش یافته است.
وی ادامه داد: کاشت محصول زعفران در کشور افغانستان تاثیری بر کاشت و تولید این محصول در استان مرکزی نداشته و روزانه تولید این محصول در استان روبه افزایش است.
معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: با توجه به سطح زیر کشت و مرغوبیت زعفران تولید داخلی محصول تولیدی کشور افغانستان توان رقابت با زعفران داخلی را نداشته و مرکز تحقیقات کشور ثبت این محصول به نام ایران را در دستور کار خود قرار داده است.
اسدی گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی جابه جایی و حمل پیاز زعفران بدون هماهنگی با این وزارت خانه و سازمان های تابعه آن در داخل و خارج از کشور قاچاق بوده و بر اساس قانون با آن برخورد می شود.
استان مرکزی با وجود صنعتی بودن، جزء ۱۰ استان برتر کشور در بخش کشاورزی است و ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۱۰ درصد شاغلان استان و دو و یک دهم درصد کشور در بخش کشاورزی این فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجوددارد و سه درصد تولیدات کشاورزی از استان مرکزی است که یک و دو دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود./

منبع : کشاورنیوز- مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۰۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.