تقلب‌های گران‌ترین ادویه دنیا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ماموران تعزیرات حکومتی که از زعفران‌های موجود در شهر مشهد ۷۰۰۰ نمونه گرفتند معلوم شد ۷۸ درصد این زعفران‌ها تقلبی است یا بالاخره آلوده به غشی است. بزرگی این عدد، آدم را به وحشت می‌اندازد، اصلا آدم هول می‌کند از این که می‌شنود همین مامورها کسانی را یافته‌اند که شغل‌شان کم‌فروشی زعفران است و یک مثقال را که ۶/۴ گرم وزن دارد چهار گرم یا کمتر می‌فروشند.

متقلبهای زعفران که گزارشهای جهانی نشان میدهد تقریبا همه جای این کره خاکی نفس میکشند علاوه بر کمفروشی روشهای متقلبانه دیگری هم دارند که شناخته شدهترینشان اسپری کردن آب، نوشابه، آب قند، عسل یا نمک به زعفران برای سنگین شدن است. برخی هم به رشتههای نازک زعفران روغن میمالند که برای تشخیص این تقلب باید یک رشته را لای کاغذ گذاشت و فشرد تا اگر روغنی در کاراست روی کاغذ رد بیاندازد. شیرینیجات و شوری جاتی که با هدف وزن گیری به زعفران اضافه میشود هم با چشیدن آن مشخص میشود چرا که زعفران اصل، تلخ مزه است نه شور یا شیرین.

ولی امان از متقلبانی که به زعفران رنگهای مصنوعی اضافه میکنند مثلا کسانی که بخش زرد رنگ رشته زعفران را رنگ میکنند و به جای جنس اصل میفروشند. اگر این بخش از زعفران به ما فروخته شده باشد راه تشخیصاش این است که حداکثر بعد از یک ربع خیسانده شدن رنگش را کاملا از دست میدهد. رشتههای زعفران همچنین نباید به محض افتادن در آب جوش رنگ بدهد، پس اگر چنین اتفاقی رخ داد قطعا رشتههای غیرزعفران به ما فروختهاند.

از اینها بدتر مخلوط کردن رشتههای گیاه کاجیره یا گلرنگ، کاکل رنگ شده ذرت و از همه تاسفبرانگیزتر، قاطی کردن رشتههای گوشت گاو با رشتههای زعفران است، تقلبهایی دردناک که شوربختانه انجام میشود و کسی جلودار متقلبان نیست.

منبع : جام جم آنلاین – مورخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.