تلاش برای افزایش صادرات طلای سرخ/ فعالیت ۱۰ اتحادیه ملی و استانی برای خرید

پیش بینی افزایش تولید و سطح زیرکشت زعفران در برنامه ششم توسعه دیده شده و بر اساس این برنامه در سال ۹۷، ۱۷ تن افزایش در تولید درنظر گرفته شده است که تحقق این امر با فعالیت ۱۰ اتحادیه ملی و استانی در خرید و صادرات محصول زعفران در دستور کار قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، ایران با تولید بیش از ۳۰۰ تن زعفران رتبه نخست تولید این محصول را در جهان به خود اختصاص داده است. زعفران از جمله محصولات کشاورزی مزیت دار کشور ما به شمار می رود که علاوه بر سازگاری بالای با شرایط خشک و کم آب، ارزآوری به همراه دارد.

سال گذشته ایران با صادرات ۲۳۶ تن زعفران به ارزش بیش از ۳۲۶ میلیون دلار توانست برای دومین سال متوالی روند افزایشی را حفظ کند و رکورد بیشترین میزان صادرات این محصول در ۱۰ سال گذشته را بشکند.

بنابراین گزارش، در برنامه ششم توسعه، پیش بینی افزایش تولید و سطح زیرکشت زعفران دیده شده است. به طوری که در سال ۹۶ معادل ۱۶ تن افزایش تولید مدنظر است. در سال ۹۷، ۱۷ تن، سال ۹۸، ۲۳ تن و سال ۹۹، ۳۰ تن افزایش تولید در برنامه دیده شده است.

غلامرضا میری، نائب رئیس شورای ملی زعفران در گفتگویی رادیویی درباره میزان صادرات زعفران گفته است: «طی شش ماهه نخست سال جاری ۱۰۵ تن زعفران به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار از کشور روی ریل صادرات قرار گرفته است. این میزان زعفران به مقصد ۴۷ کشور جهان صادر شده است.»

وی اظهار داشت: «صادرات شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۴۰ درصدی را نشان می دهد.»

نائب رئیس شورای ملی زعفران ضمن اشاره به اینکه محصول جدید زعفران در حال برداشت است، گفت: «میزان تولید این محصول به طور دقیق قابل پیش بینی نیست ولی نسبت به سال گذشته کاهش تولید نداریم.»

وی در ادامه از برداشت ۳۲۶ تن زعفران طی سال گذشته در کشور خبر داد و افزود: «این محصول در بحث اشتغال، توسعه صادرات غیر نفتی، قدرت ارزآوری، ایجاد ارزش افزوده بالا و غیره در جامعه بسیار نقش آفرین است.»

میری اظهارداشت: «ایران در حال حاضر به عنوان نخستین تولیدکننده طلای سرخ در جهان شناخته می شود بنابراین برنامه ریزی ها و حمایت ها در مملکت باید به نحوی باشد که تولید بتواند جایگاه خود را همچنان حفظ کند. زعفران کاران امروز با مشکلات و چالش های جدی مواجه هستند که کم آبی و پدیده خشکسالی از جمله این موارد است.»

حالا برای حمایت از تولید این کالای صادراتی ۱۰ اتحادیه ملی و استانی در خرید و صادرات محصول زعفران فعالیت می کنند. حسین شیرزاد، رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی در این باره به رسانه ملی گفته است: «اتحادیه های ملی و استانی در سه استان خراسان رضوی و خراسان های شمالی و جنوبی برای خرید محصول زعفران فعال هستند.»

وی ادامه داده است: «با آغاز فصل برداشت زعفران،​ اتحادیه های ملی باغداران تاکنون حدود ۴ تن زعفران را با قیمت های بسیار خوب به صورت توافقی خریداری کردند.»

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: «زعفران بر اساس کیفیت از مثقالی ۸۵۰۰ تا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان که قیمت بسیار خوبی است خریداری شده است.»

شیرزاد با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار زعفران در شرایط خوبی است و نیازی به مداخله وسیع سازمان نیست، گفت: «بنابر وظیفه ذاتی چنانچه قیمت ها کاهش یابد برای مدیریت قیمت زعفران وارد بازار می شویم. سال گذشته بیش از ۸۰ درصد محصول،­ حدود ۷۰ تن در بازار بورس کالا عرضه شد.»

بنابراین گزارش، براساس گزارش معاونت امور باغداری وزارت جهاد کشاورزی، در ۱۱ ماه سال ۹۵، میزان صادرات زعفران ۲۴۳ میلیون و ۵۲۱ هزار و ۸۴۰ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۴، ۶۹ درصد رشد داشته است. همچنین هم تغییرات وزنی در این مدت، ۷۶ درصد بوده است.

یادآور می شود: هم اکنون بالغ بر ۳۵ کشور به طور مستمر و برنامه‌ای خریدار عمده زعفران هستند. ایران با متوسط تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد از مجموع تولید جهانی زعفران (بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در سال) در این زمینه مقام اول را داراست. اسپانیا با تولید متوسط ۲۵ تن، مقام دوم و کشورهای هندوستان، جزایر اسپرون روسیه، سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان با تولید متوسط ۲۵ تن، مجموعاً مقام سوم را به خود اختصاص می‌دهند.

بر اساس آمار گمرک ایران بیشترین حجم صادرات زعفران ایران به ترتیب اولولیت به کشورهای امارات متحده عربی، اسپانیا، چین، عربستان سعودی، هند، سوئد، هنگ کنگ، ایتالیا، تایوان و قطر است و در حال حاضر زعفران ایران به ۴۰ کشور جهان صادر می شود.

منبع : خبرگزاری شبستان – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۲