تلاش ۳۰ کشور جهان برای تولید محصول مهم صادراتی ایران

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران با اشاره به برنامه ۵ ساله تولید ۱۵۰ تن زعفران در افغانستان برای جایگزینی خشخاش و تلاش ۳۰ کشور برای تولید این محصول گفت: ۹۶ درصد زعفران دنیا برای ایران است و ورود سایر کشورها تهدیدی به حساب نمی‌آید.

علی شریعتی‌مقدم در گفت و گو با تسنیم اظهار کرد: تولید زعفران در ایران از ۳۰  تن سال ۶۸ به ۳۰۰ تن رسیده است و ایران سابقه صادرات ۲۰۰ تن زعفران دارد.

وی افزود: ایران از زمان ساسانیان صادرات زعفران را در کارنامه خود دارد و ورود افغانستان یا سایر کشورها باعث تهدید جایگاه ایران نخواهد شد.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران ادامه داد: قیمت تمام‌شده زعفران در ایران پایین‌تر از سایر کشورها است و ما تولیدکنندگان برتری داریم که از هر هکتار ۳۰ کیلوگرم برداشت می‌کنند در حالی که متوسط برداشت زعفران حدود ۳/۵ کیلوگرم است.

وی تصریح کرد: کشور افغانستان بر اساس اعلام حامد کرزای رئیس‌جمهور سابق این کشور در برنامه ۵ ساله قصد دارد که تولید خود را به ۱۴۰ تن برساند و امارات نیز طرحی را ارائه داده است تا بتواند ۲۰۰ تن زعفران را در گلخانه تولید کند، همچنان ۳۰ کشور نظیر مالزی، آفریقای جنوبی و هلند به دنبال تولید این محصول هستند یا تولیدات اندکی دارند اما با توجه به جایگاه و تجربیات ایران در بخش تولید زعفران نمی‌توانند لطمه‌ای را به ما وارد کنند.

شریعتی مقدم در واکنش به طرح کشت زعفران به‌جای خشخاش در افغانستان گفت: امیدواریم که براداران ما در کشور همسایه افغانستان بتوانند تولید این محصول را در کشور خود توسعه دهند اما باید اذعان داشت تولید زعفران در مقابل تولید خشخاش محدود است و افرادی که اقدام به تولید تریاک می‌کنند به‌کار خود ادامه خواهند داد.

وی افزود: توسعه برند سازی زعفران در ایران باید افزایش یابد تا تحت هر شرایطی بتوانیم صادرات مناسبی داشته باشم.

شریعتی‌مقدم با تأکید بر اینکه ۹۶ درصد زعفران دنیا برای ایران است گفت: رقابت‌های منفی درمیان صادرکنندگان ایران برای صادرات زعفران وجود دارد که در برخی موارد منجر به کاهش کیفیت محصول صادراتی می‌شود به همین منظور صادرات زعفران درجه ۴ از کشور ممنوع شده است.

مشکلات نقل و انتقال پول صادرات زعفران 

وی با اشاره به رایزنی وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت ایران برای توسعه صادرات زعفران در کشور ژاپن، یادآور شد: برای تبلیغ مصرف این محصول در این کشور فواید دارویی این دارو مطرح و به عنوان گیاهی دارویی در حال معرفی است.

شریعتی‌مقدم در واکنش به وضعیت نقل و انتقال پول صادرات زعفران خاطرنشان کرد: بعد از برجام شرایط کمی بهتر شده است اما کماکان برای نقل‌وانتقال پول مشکل‌داریم و عملیات بانکی به‌راحتی انجام نمی‌شود.

وی گفت: مصرف سرانه زعفران در ایران یک گرم است و سالانه ۸۰ تن از زعفران تولیدی کشور در داخل مصرف می‌شود./

 

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۰