تلخ و شیرین این روزهای زعفران کاران/از افت قیمت تا افزایش محصول

زعفران محصول استراتژیک خراسان بزرگ است که برابر آمارها بیش از ۸۰۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در این خطه از آن ارتزاق می کنند. اما این روزها زعفران کاران منطقه تربت حیدریه و زاوه به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده زعفران کشور و دنیا حال و روز خوشی ندارند به طوری که افت قیمت ها به خصوص در اوایل آبان ماه از سویی و هزینه های سنگین برداشت و فرآوری از سوی دیگر همه این ها باعث شده است تا به گفته خود کشاورزان طعم شیرین افزایش برداشت محصول در سال جاری را برایشان تلخ کند و با گله مندی از اوضاع فعلی حاکم بر زعفران درد دل های فراوانی دارند.
غلامحسین شرکت، کشاورز زعفران کار، در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: کشاورز با مشکلات فراوان پای تولید ایستاده، امروز هر کیلو گل زعفران برای کشاورز ۷۰ هزار تومان هزینه دارد، درحالی که در بازار مجبورم آن را به ۳۵ هزار تومان بفروشم. این ها بی تدبیری مسئولین است که نتوانسته اند برای این محصول راهکاری کارشناسی شده بر اساس واقعیات و نظرات کشاورزان ارائه بدهند.
وی افزود: کشاورز بایستی متحمل هزینه های سنگین تولید، مثل خرید کود شیمیایی به ده برابر قیمت شود و یا هزینه برداشت و فرآوری گل را سه برابر سال گذشته بپردازد، ولی هیچ نقشی در تعیین قیمت زعفران ندارد. حتی با افت قیمت ها و هزینه های بالای برداشت و فرآوری، کشاورز حاضر شده به کارگر درازای برداشت و فراوری محصول مبالغ را به طور مساوی تقسیم کند که بازهم کارگر ممکن است راضی نشود.

منبع:خبرگزاری مهر مورخ۱۳۹۸/۰۸/۱۹