آزاد بودن واردات زعفران توجیه منطقی ندارد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: آزاد شدن واردات زعفران در کشوری مانند ایران که ۹۲ درصد محصول دنیا را تولید ‌می‌کند هیچ توجیهی ندارد.

غلامرضا میری در گفتگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: وارد کردن زعفران به ایران به ۳ علت بدون توجیه بوده که مهم‌ترین آنها این است که ایران خود بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده زعفران است و به عبارت دیگر اگر ما قصد واردات هم داشته باشیم باید به این پرسش پاسخ داد که از کدام کشور می‌توانیم آن را انجام دهیم؟

وی بیان کرد: همچنین باید گفت با این حجم از تولید زعفران یعنی سالانه در حدود ۴۰۰ تن علتی برای واردات زعفران وجود ندارد زیرا بخش زیادی از تولید ما به علت مازاد مصرف صادر می‌شوند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: همچنین زعفران تولید شده در تمام کشورها مانند افغانستان، هندوستان و یا اسپانیا از زعفران داخلی گران‌تر بوده و با احتساب میزان تعرفه‌ای که برای واردات به آنها اضافه می‌شود قیمت تمام شده آن برای وارد کننده  بسیار بالا می‌رود و صرفه اقتصادی ندارد.

میری خاطرنشان کرد: در واقع این ماده قانونی اگر وجود دارد تنها توجیه آن برای زمان‌های اضطراری است که ممکن است به واردات زعفران نیاز داشته باشیم در غیر این صورت هیچ توجیه منطقی برای وارد کردن زعفران در کشوری که بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا است وجود ندارد.

وی بیان کرد: در واقع با وجود تولید داخلی بالا به هیچ عنوان واردات توجیه نداشته و تاجری هم در وضعیت کنونی به این زمینه ورود پیدا نمی‌کند./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.