توسعه کشت زعفران در شرایط کاهش بارندگی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهین‌ شهر و میمه گفت: در شرایط کاهش بارندگی و سطح آب سفره‌های زیر زمینی، توسعه کشت زعفران را به‌ جای کشت محصولات آب‌بر به کشاورزان توصیه می‌کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهین شهر، عمر گیاه زعفران را ۱۰ سال و شروع باردهی را از سال سوم کاشت این محصول بیان کرد و افزود: زعفران گیاهی نیمه گرمسیری است و در مناطقی که دارای زمستان‌های ملایم و تابستان گرم و خشک باشند به‌ خوبی می‌روید، مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است اما چون دوران رشد آن از پاییز شروع می‌شود و تا اوایل بهار ادامه می‌یابد به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهین‌شهر و میمه با بیان اینکه اراضی آفتاب‌گیر و بدون درخت که در معرض بادهای سرد نیز نباشند برای رشد زعفران مناسب است، خاطر نشان کرد: این شرایط آب و هوایی در بخش میمه، گز برخوار و گرگاب وجود دارد و در صورت کاشت، محصول زعفران باکیفیتی می‌دهد.

وی به وجود ۶۰ هکتار مزارع زعفران در شهرستان شاهین‌شهر و میمه اشاره کرد و بیان داشت: کشاورزان امسال ۳۰۰ کیلوگرم زعفران به ارزش تقریبی بیش از ۲ میلیارد تومان برداشت کردند.

وی گفت: آغاز کشت زعفران نخستین بار در این شهرستان به ۱۲ سال پیش باز می‌گردد که در بخش میمه شروع‌ شده است، کشت زعفران در ۵ سال اخیر به دنبال کاهش شدید نزولات آسمانی و سفره‌های آب زیرزمینی، آگاهی بیشتر کشاورزان درباره نوع کاشت این گیاه و منفعت‌های اقتصادی فروش محصول زعفران افزایش‌ یافته است./

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.