تولید‌ گلخانه‌ای زعفران در چین فرصت یا تهدید؟

نمایندگان خانه ملت می گویند؛ هر چند تولید زعفران گلخانه ای چین جوابگوی کیفی این محصول جهانی نیست اما تولید گلخانه ای آن در چین هشداری به نحوه مدیریتی ما است و برای توسعه زعفران ایران باید یک تیم مدیریتی قوی تشکیل داد.

 توسعه کشت‌های گلخانه‌ای زعفران در کشوری مانند چین و تولید زعفران‌های تقلبی که عمدتا در امارات و هند تولید می‌شود خطر جدی برای این محصول استراتژیک و دارای مزیت ایرانی است.
ایران ۹۵درصد زعفران را در جهان تولید می‌کند و هیچ کشوری نمی‌تواند خطری برای ایران در بازار زعفران به شمار آید اما توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در کشوری مانند چین و تولید زعفران‌های تقلبی که عمدتا در امارات و هند تولید می‌شود خطر جدی برای این محصول استراتژیک و دارای مزیت ایرانی است.
در کشت گلخانه‌ای زعفران، عملکرد این محصول بالا می‌رود اما به همان میزان کیفیت و قیمت تمام شده زعفران کاهش می‌یابد که به همین دلیل توسعه این نوع کشت برای بازار زعفران ایرانی می‌تواند خطر‌آفرین باشد. همچنین زعفران‌های تقلبی که غالبا گیاهان رنگ شده هستند در امارات از سوی متخصصان هندی تولید شده که به نصف قیمت زعفران عرضه می‌شوند اما این نوع زعفران برای سلامت انسان مضر است.
تولید زعفران گلخانه ای چین جوابگوی کیفی این محصول جهانی نیست
جواد هروی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت  با اشاره به اینکه تولید گلخانه ای زعفران خطری جدی برای تولید بی کیفیت این محصول در کشورهایی مانند چین است،گفت:کشت گلخانه ای زعفران پیش از این در مراکش و افغانستان مطرح بود و این نوع کشت باعث می شود تا محصولی بی کیفیت در بازار توزیع شود و نمی تواند جوابگوی کیفی بازار جهانی این محصول باشد.
نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: کشورهایی که محصول زعفران ایران را خریداری می کنند پس از انجام فرآیندهایی آن را با محصول تولید شده کشور خودشان مخلوط می کنند و به اسم زعفران ایران که در جهان شناخته شده است عرضه می کنند و این کار را برای افزودن کیفیت محصولشان انجام می دهند.


طرح ملی زعفران در لایحه سال ۹۵ قرار می گیرد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، یاد آور شد: با اجرایی کردن طرح ملی زعفران و معرفی بهتر برند زعفران قائن می توان دیگر برندهای بی کیفیت جهان را به مصرف‌کنندگان معرفی کرد و طلای سرخ واقعی را به آن ها شناخت.
هروی در خصوص عملیاتی شدن طرح ملی زعفران، گفت: این طرح برنامه ریزی شده است و در لایحه سال ۹۵ قرار می گیرد. در جلساتی که با معاونت های سازمان جهاد کشاورزی داشته ایم مقرر شد تا پس از تصویب در دولت شاهد آمدن این طرح به مجلس و تصویب نهایی و اجرایی شدن آن باشیم.

 

توسعه زعفران ایران نیازمند یک تیم مدیریتی قوی است
از سوی دیگر، محمد اسماعیل نیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اینکه زعفران یک داروی گیاهی و جهان شمول است،گفت: زعفران یک گیاه ساده نیست و دارویی گیاهی است که مقبولیت جهانی دارد و با داشتن یک تیم مدیریتی قوی می توان توسعه آن را همچنان در دست ایران نگه داشت.


تولید گلخانه ای زعفران در چین هشداری به نحوه مدیریتی ما است
نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: اتفاقات منسجمی که برای تولید گلخانه ای زعفران در چین، هند و امارات و دیگر کشورها که رخ می دهد نشان دهنده این است که به خودمان بیاییم و باید مدیریت در این عرصه را منسجم تر کرد .
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، تصریح کرد:باید خواص کاشت آن را به صورت سنتی به جهانیان متذکر شده و مطالعات آزمایشگاهی وموثر برای این محصول را در سطح بین المللی پیش برد و برند زعفران ایران را با تمام خواص درمانی آن و در مقایسه با تولید این محصول در گلخانه نشان داد.


لطمه به طلای سرخ ایران با صادرات پیاز زعفران به دیگر کشورها
همچنین؛ محمد علی عبدالله زاده درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با بیان اینکه محصول زعفران درآمد خوبی برای کشاورزان ما دارد،گفت:محصول زعفران نیاز به آب کم دارد و در مناطق کم آبی همچون جنوب خراسان به خوبی رشد می کند.
نماینده مردم فرودس و سرایان در مجلس شورای اسلامی، افزود: در سال های اخیر با صادرکردن پیاز این محصول به افغانستان و دیگر کشورها باید گفت که به میزان سطح زیرکشت زعفران لطمه زده ایم.


جایگزینی برای زعفران ایرانی وجود ندارد

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تصریح کرد: زعفران خراسان با کیفیت ترین محصول است و تولید گلخانه ای این محصول در چین و یا دیگر کشورها نمی تواند جای طلای سرخ ما را بگیرد ؛ولی باید برای برند سازی و معرفی بیشتر این محصول با کیفیت تلاش بیشتری کرد.
صنایع تبدیلی محصول زعفران نیازمند توجه است/زعفران بهترین محصول برای صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی است
از سوی دیگر دخیل عباس زارع زاده مهریزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه برای معرفی زعفران ایران در جهان کم تلاش کرده ایم،گفت: بزرگترین صادرکننده محصول زعفران جهان هستیم؛ولی آن را به صورت فله ای صادر می کنیم.
نماینده تفت و میبد  درمجلس با بیان اینکه کم کاری ما باعث شده است تا کشوری مثل چین در تولید زعفران هم با ما رقابت کند،افزود: با ارایه صنایع تبدیلی و بسته‌بندی‌های با کیفیت و با داشتن برندهای خوب و تبلیغات می توان جلوی رقابت ناسالم چین را که به صورت انبوه به تولید زعفران بی کیفیت گلخانه ای پرداخته است را گرفت.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس،تصریح کرد:زعفران بهترین محصول برای صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی است و با توجه به آن می توان شاهد ارز‌آوری بود و از خام فروشی نفت نجات پیدا کرد.

زعفران یکی از گران‌بهاترین محصولات جهان است.این محصول جایگاه ویژه‌ای در میز غذا در سراسر جهان دارد. برای تهیه یک کیلو ازاین چاشنی معطر و خوش‌رنگ ۱۱۰  تا ۱۷۰ هزار گل زعفران یعنی حدود ۷۰ کیلوگرم گل زعفران نیاز است.

ایران بهترین زعفران جهان را دراختیار دارد و امسال بیش از ۳۰۰ تن زعفران تولید کرد که بیش از ۹۰ درصد کل تولید زعفران جهان است.
به گفته کارشناسان کشاورزی،ما قادر هستیم محصولی سالم و ارگانیک تولید کنیم،اما متاسفانه این محصول توسط دلالان و با برندهای خاص خودشان صادر می شود.زعفران می‌تواند به عنوان یک کالای صادراتی پرسود در کنار پسته،کشمش، خرما،انار،چای،فرش برای ایران باشد که قصد دارد اقتصاد خود را متنوع و تقویت کند.این صنعت توانایی تغییر شکل و بهبود وضعیت زندگی بسیاری از خانواده‌های روستایی را دارد.
با توجه به آب وهوای متبوع خراسان میزان تولید زعفران دراین استان بیشتر از دیگر محصولات تولید شده است که با اجرای طرح‌هایی مناسب همچون خرید تضمینی،ارگانیک کردن محصول و وارد کردن آن در بورس می توان به یک قدرت در صادرات غیرنفتی تبدیل شد و ایجاد اشتغال پایدار که ازاهداف اقتصاد مقاومتی است را در عرصه کشاورزی رقم زد./
منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران (فودنا)- مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *