تولید بیش از ۲۷۰ کیلوگرم زعفران در همدان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان از تولید بیش از ۲۷۰ کیلوگرم زغفران در استان خبر داد و گفت: امسال بیش از ۲۷۰ کیلوگرم زعفران در استان تولید شده که رقمی بی‌سابقه است.

حجت‌الله شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه امسال ۸۷/۴ هکتار از مزارع استان زیرکشت زعفران قرار گرفته است، اظهار کرد: سطح زیرکشت زعفران ظرف ۲ سال گذشته ۳۰ هکتار افزایش یافته است و توسعه جدی کشت زعفران در برنامه‌های سازمان جهادکشاورزی قرار دارد.

وی تصریح کرد: بیشترین مساحت کشت زعفران در شهرستان ملایر با ۳۶ هکتار و کمترین سطح در شهرستان کبودراهنگ با ۱/۷ هکتار است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۹۷ کیلوگرم زعفران در استان تولید شده بود، یادآور شد: در سالجاری به علت افزایش سطح زیرکشت و افزایش عملکرد میزان تولید افزایش یافته به‌طوریکه عملکرد در هر هکتار از ۳/۸ کیلوگرم به ۴/۳ کیلوگرم رسیده است.

شهبازی با تأکید بر اینکه شرط صادرات زعفران تولید قابل توجه است، اظهار کرد: ۸۷/۴ هکتار سطح زیرکشت زعفران در قالب ۲۲۹ واحد بهره‌برداری بوده که اغلب واحدها زیر یک هکتار است که تولید آن بین یک تا ۲ کیلوگرم است و نمی‌توانیم برای این میزان بازار صادراتی مستقیم داشته باشیم.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی به خارج از استان صادر می‌شود به‌طوریکه به استان خراسان‌رضوی فرستاده و در آنجا بسته‌بندی می‌شود که امیدواریم تولید استان به حد قابل توجهی برسد تا برند و واحد فرآوری ایجاد شود.

وی عنوان کرد: زعفران جزء گیاهان دارویی است که کیفیت آن وابسته به اقلیم بوده و استان همدان به عنوان خواستگاه اصلی زعفران بهترین شرایط اقلیمی را برای به دست آوردن ماده موثره با کیفیت بالا دارد.

وی گفت: جهاد کشاورزی استان همدان به دنبال ایجاد ارتباط با استان خراسان‌رضوی برای ارتقای دانش فنی بهره‌برداران همدانی است.

شهبازی با اشاره به اینکه درآمد خالص کشت زعفران در هر هکتار بیش از ۱۵ میلیون تومان است، بیان کرد: کشت زعفران در سال اول هزینه بالایی دارد اما تا ۶ سال بعد هزینه‌ها کمتر می‌شود./

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.