تولید زعفران افغانستان به ۶ تن رسید

کابل – ایرنا – وزیر کشاورزی افغانستان اعلام کرد که تولید زعفران افغانستان امسال نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیر داشته و به ۶ تن رسیده است.

به گزارش ایرنا، «اسدالله ضمیر» روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی در کابل به خبرنگاران گفت که زمین تحت کشت زعفران را ۲۵۰ درصد گسترش داده و با افزایش تولید زعفران از فروش پیاز آن ، ۱۵ میلیون دلار به در آمد این کشور افزوده شده است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته افغانستان ۳.۵ تن زعفران تولید کرده بود و امسال این رقم به ۶ تن رسیده که ۸۰ تا ۸۵ درصد افزایش تولید را نشان می دهد.
وزیر کشاورزی افغانستان اظهار داشت: امسال در نمایشگاه های بازرگانی در ابوظبی و دبی امارات متحده عربی وزارت کشاورزی و بازگانان افغان تلاش کردند زعفران افغانستان را معرفی کنند تا پس از این زعفران تولید این کشور به نام خود افغانستان در کشورهای عربی صادر شود.
ضمیر تاکید کرد که ما در تلاش هستیم تا گواهی نامه بین المللی کیفیت «ISO» را بدست آوریم و برای افزایش کیفیت این محصول، ابزارهای لازم نیز تهیه شده است.
وزیر کشاورزی افغانستان گفت: کشت و تولید زعفران در این کشور برای ۳ هزار نفر شغل مستقیم و هزاران شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است.
تولید زعفران از ۵۰۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۷ میلادی به بیش از ۲ هزار کیلوگرم در سال ۹۲ رسید. از آن سال کار آموزش کشاورزان برای کاشت زعفران به صورت جدی آغاز شد و در حال حاضر نزدیک یک هزار و ۵۰۰ کشاورز برای کاشت این محصول در افغانستان آموزش دیده اند و ۱۸۰ دستگاه خشک کن زعفران در اختیار آنان گذاشته شده است.
هر کیلوگرم زعفران افغانستان در بازارهای جهانی بیش از دو هزار و ۵۰۰ دلار به فروش می رسد. اغلب این محصول افغانستان به کشورهای اروپائی صادر می شود و امسال تفاهم نامه ای با چین به امضاء رسانده تا در صادرات این محصول با این کشور همکاری کند.
پیش از این «لطف الله راشد» سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان به ایرنا گفته بود که سال گذشته در ۲۸ استان افغانستان زعفران کشت می شد، اما امسال در سراسر افغانستان (۳۴) استان تحت کشت زعفران قرار دارد.
سخنگوی وزارت کشاورزی گفته بود که محصول زعفران در برخی از استان ها مانند «هرات»، کیفیت عالی دارد و در برخی استان ها، کمی ضعیف است.
درحال حاضر یک هزار و ۱۵۰ هکتار زمین در افغانستان زیر کشت زعفران رفته و این کشور درصدد است تا با کمک سایر کشورهای جهان، کشت زعفران را جایگزین کشت خشخاش کند./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۹