تولید زعفران خراسان رضوی در معرض تهدید

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: با توجه به افت قیمتی که توسط دلالان در فصل برداشت زعفران در بازار به وجود می آید ادامه این روند می تواند برای تولید این محصول تهدید کننده باشد.

به گزارش تسنیم؛ حمید بنایی در مشهدمقدس اظهار داشت: حدود ۹۰ درصد زعفران دنیا در خراسانرضوی تولید میشود اما متأسفانه با توجه به جایگاه راهبردی آن توجه زیادی به تولید این محصول نمیشود.

وی بیان کرد: با وجود دلالان همه ساله شاهد افت قیمت این محصول در فصل برداشت هستیم و این در حالی است که اگر قیمت از حدی کاهش پیدا کند رغبت کشاورز از بین رفته و به همین علت تولید آن با تهدید مواجه میشود.

سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اشاره به بحران آبی که در خراسان رضوی وجود دارد، خاطرنشان کرد: محصول زعفران با مصرف آب کمی که دارد میتواند برای توسعه کشاورزی بسیار کمک دهنده بوده و با توجه به بازار مهیای آن در خارج از کشور باید به توسعه کشت آن توجه کرد که البته این موضوع هم اکنون با چالشهایی مواجه است.

بنایی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم مردم را در شهرهای کوچک نگه داریم باید به حوزه اقتصادی آنها که عمدتا از راه کشاورزی تأمین میشود بیشتر توجه داشت اما خشکسالی چند ساله در خراسان رضوی ادامه معاش را برای کشاورزان سخت کرده است.

وی بیان کرد: یکی از روشهایی که برای حمایت از زعفرانکاران توسط مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شد خرید تضمینی زعفران بوده که به نوعی در قالب خرید توافقی و امانی انجام شده اما نیاز است که این ساز و کارها با قدرت بسیار بیشتری فعالیت داشته باشند تا بتواند مشکلات کشاورزان این محصول را رفع کند.

منبع : روزنامه جام جم – مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.