تولید زعفران در افغانستان یک تهدید برای زعفران ایران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: تولید زعفران و به‌ویژه صادرات زعفران اعم از تولید داخلی و صادرات زعفران به‌صورت فله‌ای و چمدانی از ایران و بسته‌بندی در افغانستان، یک تهدید برای زعفران ایران بشمار می‌رود.

«هاشم ولی‌پور مطلق» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: محصولات علوفه‌ای کم آب‌بر شامل سورگوم و ارزن، محصولات با امکان نشاءکاری شامل پنبه، چغندرقند، ذرت و محصولات جالیزی، ارقام مقاوم به خشکی، کم‌آبی و شوری در گروه غلات و کلزا از جمله محصولاتی است که متناسب با وضعیت آب و خاک استان است.

وی ادامه داد: محصولات شاخص باغی استان از قبیل زعفران، زرشک، عناب، انار، پسته و گیاهان دارویی نیز از دیگر محصولات سازگار با شرایط اقلیمی استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در ادامه در خصوص برندسازی زعفران استان نیز تصریح کرد: برند زعفران  کشور اسپانیا دارای شهرت جهانی است و در ایران و افغانستان پیگیری ایجاد برند هستند و در استان ما نیز سازمان صنعت، معدن وتجارت متولی این امر بوده و برای همکاری در برندسازی محصولات صادراتی فرم‌های تولید تکمیل و در سال ۹۵ به سازمان مربوطه ارسال شد.

ولی‌پورمطلق در خصوص این‌که آیا کشاورزان با توجه به نوع کار خود و مضرات آن به‌صورت دوره‌ای تحت معاینات پزشکی در مراکز بهداشت و سلامت قرار می‌گیرند؟ گفت: در واحدهایی که دارای پروانه بهره‌برداری هستند مانند گلخانه‌ها این کار به‌صورت تصادفی انجام می‌شود./

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۶/۰۲/۲۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.